اخبار

«راهزنان جدید صنعت»

«راهزنان جدید صنعت»

سوء‌استفاده کنندگان از نام‌های تجاری بزرگ

نام تجاری با استفاده از عوامل موثر در جامعه به صورت هویتی شناخته شده و نمود یافته، با مشتری ارتباط برقرار می‌کند. به تعبیری؛ محصول چیزی است که در کارخانه‌ها ساخته می‌شود و نام تجاری چیزی است که مشتری آن را خریداری می‌کند.

در حال حاضر؛ یک تقلب در عرصه تجارت و بارزترين رقابت مكارانه، شبيه‌سازي علايم يا اسامي تجاري است. 

نام تجاری دارای ماهیتی اجتماعی است و قدرتمندترین نام‌ها، آن‌هایی هستند که همه افراد مرتبط نسبت به آن حس مالکیت داشته و دلخواه خود می‌دانند.

با نگاه به بازار فروش می‌بینیم که هیچگاه سوء‌استفاده از نام تجاری شرکت و یا تولید‌کننده مشابه را به اندازه شرکت اصلی و مرجع منتفع نساخته است. دلیل این موضوع در زیرساخت‌های مربوط به تولید‌کننده‌ی اول است. شرکت و تولیدکننده‌ای که تبدیل به یک برند شده، راه طولانی را با سرمایه‌گذاری و نقشه دقیقتری طی کرده است. به تعبیر دیگر انتخاب اسم و نشان تجاری از جمله کارهای مهمی است که هر شرکت و یا تولیدکننده باید برای خود بوجود آورد. 

در این میان کلاه سر افرادی می رود که ساده لوحانه و بدون دقت، نام مشابه را با نام اصلی اشتباه می‌گیرند و بجای محصول اصلی یک محصول جعلی را خریداری می‌کنند.

هر شرکت و یا تولید‌کننده بهتراست نام تجاری را در ذهن مصرف کننده‌ بجوید و با نوآوری و پشتکار در ایجاد آن بکوشد تا آنکه از دیگری وام گرفته و یا مشابه‌سازی کند.

بهر روی، غیر از قوانینی که شرکت‌ها ملزم به اجرای آن می‌باشند، مانند؛ معاهده‌ حمايت از علايم و اسامي تجاري – راهکارهای تبلیغاتی تماما به نفع شرکت‌هایی است که ظاهرا مورد سوء‌استفاده قرار گرفته‌اند. اما برنده اصلی، همان برند اصلی است، زیرا توان بیشتری برای قیمت‌گذاری و استانداردسازی محصول خود را دارد.

برندها توجه داشته باشند؛

به مسیر حرکت خود و تصمیمات سازمانی خود وفادار باشید.

این انسان‌ها هستند که به نام یا نشان تجاری، حیات می‌بخشند.

مصرف‌کنندگان مراقب باشند:

همیشه مراقب سودجویان از نام و یا نشان تجاری (برندها) باشید.

قبل از خرید و یا حتی ارتباط با یک نام تجاری درباره آن تحقیق کنید.

امیدواریم در کشورمان شاهد روزی باشیم که این کژراه‌ها به پایان رسد.

 

1398/06/25

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *