اخبار

خاص ترین خودرویی که قرار است به ایران وارد شود

خبر آمادگی کویر موتور برای ورود کراسبو جی تی KTM X-BOW GT به ایران:

نشریۀ خودرو امروز:

لینک خبر

باشگاه خبرنگاران جوان:

لینک خبر

متن خبر:

در کشور ما علاقمندان به موتورسواری از طریق شرکت کویر موتور می توانند تجربه سواری با محصولات KTM را تجربه کنند. در شرایط کنونی مسئولان کویر موتور اینگونه می اندیشند که شاید تنها دو پا برای تسخیر بازار کافی نیست پس به همین علت تصمیم به اضافه کردن دو پای دیگر نموده اند.KTM X-BOW GT (کراسبو جی تی) هدف بعدی این شرکت است.

کراسبو که تنها محصول چهار چرخ کمپانی KTM است برای اولین بار در نمایشگاه ژنو سال 2008 رونمایی شد.

نام و طراحی این خودرو که یک اسپرت بسیار سبک است از یک نوع تیروکمان قدیمی برگرفته شده است که نمادی از سرعت و عملکرد می باشد.قطعا ورود چنین خودرویی به کشور فصل جدیدی در واردات خودرو را آغاز خواهد کرد و دوست داران خودرو در کشور بسیار هیجان زده خواهند شد اما ممکن است قیمت 80 هزار یورویی این تیروکمان اتریشی آن را به یک آرزوی دور از دسترس تبدیل نماید.

کراسبو چیست؟ 

KTM X-BOW GT (کراسبو جی تی) در واقع با تمرکز بر روی مسابقه طراحی شده است. ترکیبی از سختی KTM و زیبایی و هنر شرکت کیسکا دیزاین را با پیشرانه 2 لیتری چهار سیلندر آئودی توربوچارج شده بر روی شاسی طراحی شده توسط شرکت دلارا ، را تصور کنید.

این خودروی 847 کیلوگرمی فیبر کربنی توانایی تولید 281 اسب بخار را دارد که نسبت قدرت به وزن فوق العاده 331 اسب بخار بر تن را به شما می دهد. گشتاور آن نیز 420 نیوتن متر است که تمام این اعداد می توانند این خودرو را از حالت سکون در 4.1 ثانیه به 100 کیلومتر بر ساعت برسانند.

اگر با خود فکر می کنید که این مشخصات بسیار شبیه به یک خودروی مسابقه ای است باید بگوییم که دقیقا درست فکر می کنید. حتی زمانی که قصد روشن کردن این خودروی سریع را دارید بر روی صفحه نمایش آن این جمله ثبت می شود: “آیا برای مسابقه آماده اید؟”

KTM برای گسترش و اصلاح این خودرو در مراحل اولیه طراحی از یکی از بهترین راننده های مسابقه ایتالیایی یعنی لوریس بیکوچی بهره برد که در طراحی شاسی و تقویت آن نیز نقشه عمده ای را ایفا کرده است. همچنین لازم به ذکر است که این راننده ایتالیایی همین نقش را در طراحی بوگاتی ویرون و کونیگ زگ سی سی آر نیز دارا بوده است.

هرچند کراسبو برای اولین بار در مسابقات GT4  کاپ اروپا با نور خورشید آشنا شد اما برای استفاده شهری نیز مناسب است.نکته قابل توجه آن است که هر خودروی معمولی برای ورود به مسابقات GT4 نیازمند تغییرات اساسی است اما تنها تغییراتی که در کراسبو صورت گرف در جهت افزایش ایمنی بوده است.به همین علت په در خیابان و په در پیست مسابقه شما می تواند به راحتی دی ان ای مسابقه را در این خودرو حس کنید.

این خودرو همچنین در فصل 2009 مسابقات جی تی انگلستان و 2010 دی تی ام آلمان نیز شرکت کرده و توانسته بسیاری از اسامی یزرگ دنیای اتومبیلرانی را به زانو در آورد.

رانندگی 

مطمئنا مانند هر یک از خودروهای مسابقه ای این خودرو نیز تجربه ای متفاوت خواهد داشت. قدرت از طریق گیربکس شش دنده به چرخ ها منتقل می شود و می توانید به سرعتی معادل 231 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کنید. مرکز ثقل این خودرو در 39 سانتیمتر زمین قرار دارد و این بدان معناست که چسبندگی خودرو بر روی جاده فوق العاده می باشد و

حتی با استفاده از تایر های معمولی می تواند در پیچ های بسیار سریع نیرویی معادل با 1.5 جی تولید کند که تقریبا مشابه خودروهای فرمول یک نیز می باشد. استفاده از دیسک های بسیار بزرگ برمبو نیز می توان این خودرو را از سرعت 100 کیلموتر بر ساعت در مسافتی حدود 32 متر به حالت سکون برسانند.

نسبت تقسیم وزن خودرو 38 درصد در جلو و 62 در صد در عقب است که همراه با طراحی آیرودینامیک فوق العاده این خودرو از خروج آن از پیچ جلوگیری می کند و به اصطلاح کم فرمانی رخ نمی دهد.

ظاهر 

KTM در اولین نسخه این خودرو تنها هدف آن را آخر هفته و بر روی پیست مسابقه می دانست و تعداد 500 دستگاه در سال را پیش بینی می کرد. اما با گسترش در خواست ها مجبور به تاسیس یک کارخانه جدید در شهر گرز اتریش نیز شد و تولید را تا 1000 دستگاه در سال بالا برد.

طبیعی است که یک خودرو که فقط برای مسابقه طراحی می شود نیازی با درب و شیشه و سقف ندارد اما پس از استقبال فوق العاده مشتریان از این خودرو شرکت کی تی ام در مدل GT که در نمایشگاه ژنو 2013 رونمایی شد آن را به شیشه های کناری و جلو به انضمام دو درب و یک سقف پارچه ای قابل جدا شدن تجهیز کرد تا برای استفاده روزمره مناسب باشد.

عدم وجود این امکانات در مدل اولیه این خودرو باعث می شد که رانندگان در حین رانندگی از عینک های محافظ استفاده کنند اما در این حالت شما با یک خودروی کوپه بسیار سریع مواجهید. این شرکت معتقد است از لحاظ آیرودینامیک شیشه جلو نیروی درگ را کاهش داده و باله های قرارگرفته در جلو و عقب به همراه زیره کاملا صاف این خودرو نیروی رو به پایین بسیار مناسبی ایجاد میکنند تا خودرو ثبات مناسبی در سر پیچ های تند داشته باشد.

همچنین از جمله تغییراتی که در این مدل شکل گرفته می توان به چراغ های جلو باریک تر و پوشش جدید موتور با دریچه های ورود هوا همچنین طراحی عضلانی تر و یک صندوق در پشت موتور اشاره کرد.

همچنین این خودرو در رنگ های نارنجی مذاب ، طوسی ، آبی و نارنجی معمولی و مشکی کربنی موجود است.

داخل خودرو به یک کنسول مجهز شده که دکمه های برف پاک کن و گرم کن شیشه و دکمه چراغ ها همچنین اتارت استاپ بر روی آن قرار دارد. نورپردازی با ال ای دی و یک کنسول با فضای مناسب نیز با آن اضافه شده است.

همچنین سیستم کنترل تهویه هوا نیز برای راحتی سرنشینان اضافه شده است.

کراسبو در ایران 

دوست داران جدی اتومبیلرانی در ایران شاید از همه هیجان زده تر باشند زیرا فصلی نو از واردات خودرو به کشور در حال شکل گیری است. کراسبو یک خوردوی مسابقه ای واقعی است و شاید چیزی که بسیاری از شما آرزوی دیدن آن را بر روی خیابان های ایران را  داشتید. اما تنها ورود چنین خودروی خاصی به کشور کافی نیست و عوامل بسیاری در قابل استفاده بودن آن دخالت دارند.

اولین مسئله خدمات پس از فروش است که شرکت کویر موتور تا کنون سابقه خوبی در این مورد دارد اما نگهداری از این خودرو بسیار مشکل است. بنزین مورد نیاز برای موتور این خودرو باید دارای اکتان 95 باشد که در ایران بهترین بنزین اکتان 85 دارد.

این همان مشکلی است که تمام مرسدس ها ، بی ام و ها ، آلفا رومئوها و بسیاری از خودروی اروپایی با آن مواجه هستند. نکته بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد قابلیت تردد آن بر روی خیابان های شهر است. با وجود اینکه کراسبو با اضافه کردن عبارت جی تی ، بسیاری از فاکتور های آسایش و راحتی را ارتقا بخشیده و با نرم کردن خودرو سعی در تبدیل آن به یک خودروی شهری داشته اما بعید به نظر می آید که آسفالت های موجود در کشور مناسب این خودرو باشند. همچنین این خودرو تنها در اروپا اجازه تردد شهری دارد و با آشنایی قبلی که از راهنمایی و رانندگی کشور داریم.

رقبا 

مهمترین رقبای این خودرو اریل اتم V8  ، بی ای سی مانو و کیترهام 7 سی به شمار می آیند که هنوز کراسبو نمی تواند نقطه عطف این گروه از خودروها به شمار بیاید اما شاید پروژه آتی کراسبو با موتور 2.5 لیتری همراه با توربوچارجر آئودی RS3 با توان تولید 450 اسب بخار بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

9/3/2013 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *