اخبار

از مسافرت با وسپای قدیمی، راضی‌ام

گفت و گو با “ایلاریو لاوارا” جهانگرد وسپا سوار

از مسافرت با وسپای قدیمی، راضی‌ام

“ایلاریو لاوارا” یک فارغ التحصیل 35 ساله میلانی در اقتصاد، روح بی قرار و پرشوری دارد. این اشتیاق به ماجراجویی از “وسپا” شروع شد. مقصد ابتدایی او خیلی ساده از میلان -کیپ شمالی- شروع و به پرتغال رسید ولی در ادامه به یک ماجراجویی 150هزار کیلومتری انجامیده است. با او در یک گفتگوی اختصاصی به مهمانی کویرموتور بیشتر آشنا می‌شویم؛

آقای لاوارا لطفا بفرمایید به کجاها مسافرت کردید؟

این دور جدید سفرهای من است و تا کنون دو سال به طول انجامیده است. 100 هزار کیلومتر را طی کردم و اگر کشورهای اروپایی رو به حساب مسافرت دور دنیای من نگذارید از 63 کشور دیدن کردم.

از ایران که دیدن کردم به پاکستان خواهم رفت و از آنجا راهی استرالیا خواهم شد.

چرا با این موتور مسافرت می کنید؟

این اولین سوالی ست که از من می شود. بارها و بارها. چرا با وسپا مسافرت می کنی؟!! و پاسخ من این است؛ چون وسپا مانند یک کارت تجاری‌ست و یک هویت مشخص دارد.

این وسپای قدیمی در هر خانه ای را بروی من باز می‌کند. یک نوع اعتماد را در خود نهفته دارد.

دیگر اینکه؛ وسپا موتور پرقدرتی دارد. بعد از پنجاه سال همچنان خوب کار می‌کند.

وسپا در همه جای دنیا طرفدار دارد. در اروپا – از آلمان و ایتالیا گرفته تا فرانسه و اسپانیا – و در آسیا و آفریقا. این استفاده فراگیر باعث می‌شود که قطعات آن در هر جا موجود باشد و در اصطلاح مرا زمین نمی‌گذارد. به این ترتیب به مشکلی برنمی‌خورم.

مثلا در امان پایتخت اردن که بودم. وسپا موتور اول برای استفاده مردم بود زیرا یک شرکت بزرگ کار فروش را بخوبی انجام می‌داد.

انتخاب شما برای سفر موتورسیکلت بوده، چرا؟

موتورسیکلت از نظر من هنوز وسیله خوبی برای مسافرت است. مثلا موتور من در هر 33کیلومتر 1لیتر بنزین مصرف می‌کند در حالی که این میزان از مصرف سوخت و آلایندگی در مقابل مصرف سوخت و آلایندگی یک هواپیما تقریبا هیچ است.

.

شما کشورها را با موتورسیکلت بازدید می‌کنید و این فاصله نزدیک می‌تواند یک مبنای مقایسه باشد، از چه کشوری بیشتر خوشتان آمد؟

من از سفر به همه کشورها لذت بردم. همین نزدیکی و توقف های زیاد باعث می‌شود بهتر ببینم و بیشتر لذت ببرم. حتی از افغانستان در این شرایط. البته هر جا که برای وسپای من امکانات بیشتری بوده من راحت‌تر بودم.

.

در ایران چطور؟

لازمه که از نقاط بیشتری در ایران بازدید کنم و بعدا نظر بدم ولی تا حالا که خوب بوده. لذت بردم و جو دوستانه ای دیدم.

من با وسپا به همه جا رفتم و از هر جاده ای با هر شرایطی رد شدم. هیچ چیز مانع من نبوده. حتی جاده های پر از گل و لای.

.

آیا پشتیبانی مالی دارید؟

کمپانی ها معمولا به مدل های جدید بها می‌دهند چون برای آنها فروش و سودآوری دارد برای همین هیچ کمپانی بزرگی از من حمایت نمی کند و من بیشتر از حامیان مردمی و شرکت‌های کوچک حمایت می‌شوم. بهرصورت من از مسافرت با وسپای قدیمی خودم راضی‌ام.

کویرموتور / 14-8-98 1398/08/13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *