اخبار

آپریلیا قهرمان مسابقات جهانی سوپربایک SBK 2014

سیلوین گوینتولی پنجاه و چهارمین قهرمانی جهان را برای آپریلیا به دست آورد

 

::::: بخش اخبار کویر موتور

مسابقات قهرمانی جهانی سوپربایک SBK 2014 در کلاس 1000 سی سی پس از 12 دور در 10 کشور در 2 نوامبر در قطر به پایان رسید و تیم آپریلیا ریسینگ (Aprilia Racing) ایتالیا با پشت سر گذاشتن تیم های کاواساکی، هوندا، ام وی آگوستا، دوکاتی، سوزوکی، و بی ام و بار دیگر به مقام قهرمانی جهان دست یافت.

.

.فدراسیون جهانی موتورسیکلت (FIM) مسابقات متعددی را در کلاس های گوناگون برگزار و پشتیبانی می کند که از این میان، در کلاس 1000 سی سی، مسابقات موتو جی پی (MotoGP) و SBK (Superbike World Championship) به موازات هم برگزار می شوند و از شهرت و محبوبیت فوق العاده ای برخوردارند. در مسابقات MotoGP بیشترین قهرمانی از سوی تیم هوندا رپسول (Honda Repsol) کسب شده و این تیم امسال با درخشش مارک مارکز (Marc Márquez) و با سوپربایک RC213V حضور دارد. آپریلیا در سال های اخیر در MotoGP حضور چندانی نداشته اما قصد دارد در MotoGP 2015 قدرت خود را به رخ حریفان بکشد.

اما در خصوص مسابقات جهانی سوپربایک SBK در کلاس 1000 سی سی این تیم ایتالیایی آپریلیا است که در سال های اخیر تقریبا هیچ حریفی را همتای خود ندیده و عناوین قهرمانی را یکی پس از دیگری درو می کند. تیم Aprilia Racing امسال نیز همچون سال های گذشته، با ستارۀ درخشان خود یعنی سوپربایک 4 سیلندر Factory  RSV4 چشم ها را خیره کرد و بر سکوی اول ایستاد و ثابت کرد برترین موتورسیکلت جهان در مسابقات حرفه ای SBK چه ویژگی هایی دارد.

تیم هوندا که با نام PATA Honda و با موتورسیکلت CBR1000 RR در SBK شرکت می کند نتوانست از اعتبار خود دفاع کند و به مقام سوم پس از کاواساکی بسنده کرد. تیم های دوکاتی، سوزوکی، بی ام و، ام وی آگوستا، ای بی آر، و بیموتا نیز در جایگاه های بعدی ایستادند.

مسابقات SBK از این جهت اهمیت دارد که تولیدکنندگان بزرگ جهان با موتورسیکلت های تجاری خود که برای مسابقه تیون و تقویت شده اند شرکت می کنند اما موتورسیکلت های حاضر در مسابقات MotoGP به هیچ وجه برای فروش در بازر یافت نمی شوند. در نتیجه، مسابقات SBK یک عیارسنج بسیار معتبر برای محصولات تجاری کمپانی های بزرگ است و آنها در این مسابقات، از اعتبار و آبروی محصولات تجاری خود دفاع می کنند.

آپریلیا به عنوان زیرمجموعۀ گروه بزرگ پیاجیو (Piaggio) با این پیروزی، تعداد عناوین قهرمانی خود را در کلاس های گوناگون به عدد 54 رساند و  صد و چهارمین عنوان قهرمانی جهان را برای پیاجیو کسب نمود. از 54 عنوان قهرمانی جهان تعداد 38 عنوان به مسابقات MotoGP اختصاص دارد. با پیروزی جدید، این سومین بار پیاپی است که آپریلیا به مقام قهرمانی جهانی موتورسیکلت در SBK دست می یابد و ویژگی های خارق العادۀ موتورسیکلت RSV4 Factory را از حیث توان، قدرت مانور و تجهیزات الکترونیک به رقبا ثابت می کند..

.

.

.پس از معرفی موتورسیکلت RSV4 در سال 2009، در مسابقات 2010 و 2012 مکس پیاجی (Max Biaggi) با این موتورسیکلت به مقام قهرمانی جهان رسید. آپریلیا در سال 2013 مقام اول تولیدکننده را کسب نمود و اکنون برای سال 2014 این موفقیت برای مقام تولیدکننده و موتورسوار با درخشش سیلوین گوینتولی تکرار می شود. آپریلیا با احتساب تمامی مسابقات برگزار شده در کلاس های گوناگون از جمله کسب 294 عنوان پیروزی در مسابقات MotoGP، پرافتخارترین تیم تاریخ موتورسیکلت در اروپا محسوب می شود و از این حیث، MV Agusta در جایگاه دوم قرار می گیرد.  

در مسابقات SBK امسال، آپریلیا با دو موتورسوار حرفه ای خود یعنی سیلوین گوینتولی (Sylvain Guintoli) و مارکو ملاندری (Marco Melandriشرکت کرد.

سیلوین گوینتولی (Sylvain Guintoli) موتورسوار فرانسوی، همکاری خود را با آپریلیا از کلاس 250 سی سی شروع کرد و پله های موفقیت را یکی پس از دیگری طی نمود. او در سال های 2007 و 2008 در مسابقات MotoGP نیز خوش درخشید. سیر کامیابی های گوینتولی به حدی بود که در 4 سال اخیر مسابقات World Superbike و در فصل های گوناگون آن در مجموع 26 بار بر روی سکو رفت که 5 مرتبه از آن برای مقام قهرمانی بود. او برای دوره بعد در این سری مسابقات با PATA Honda قرارداد بسته است. مارکو ملاندری (Marco Melandri) موتورسوار ایتالیایی نیز صاحب 22 عنوان قهرمانی است که هم تیمی گوینتولی در این مسابقه بود.

.

.آپریلیا با موفقیت های خارق العادۀ خود خیز بلندی برای مسابقات 2015 MotoGP برداشته تا همتایان ژاپنی و اروپایی خود را در میدانی دیگر به چالش بطلبد.

.

.

>>> گالری تصاویر SBK 2014

>>> ویدئو SBK 2014

.

 

 

11/9/2014

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *