اخبار

داکار لذت است؛ رالی داکار 2021

چهل و سومین دوره مسابقه داکار 2021 آغاز شد.

رالی داکار 2021

ماجرای رالی داکار از سال 1977 آغاز شد، سالی که تیری سابین و موتورسیکلتش در رالی آبیدجان-نایس در صحرای لیبی راه گم کردند. او از مرگ نجات یافت و به فرانسه بازگشت اما خاطره چشم‌اندازهای آن صحرا از ذهنش محو نشد؛ با خود عهد کرد که دیگران را هم در این تجربه مسحورکننده‌ شریک کند. او طرح یک مسیر رالی را در ذهن ریخت که از دل اروپا آغاز می‌شد، از شهر الجزیره می‌گذشت و با عبور از آگادز در نیجر به داکار ختم می‌شد. سابین برای این ایده خود شعاری داشت: «برای راهی‌شده‌ها یک چالش است، و برای آنها که می‌مانند یک رویا». شوق عظیم سابین و آن یک جُو دیوانگی که با همه ایده‌های بزرگ آمیخته است، خیلی زود این طرح را به جامه عمل درآورد. رالی پاریس-داکار، این شعله‌ای که با اخگر ماجراجویی برافروخت و پیام‌آور دوستی میان همه انسان‌ها شد، از آن زمان تاکنون همچنان موتورسوارها را به چالش کشیده، شگفت‌زده کرده و به هیجان می‌آورد، چنانکه هر سال خاطرات و روایت‌های ورزشی و انسانی فراوان از آن به جا می‌ماند.

امسال نیز همچون سال گذشته، مسابقه سرشار از هیجان رالی داکار، در صحرای عربستان – در میان دریای سرخ و خلیج فارس برگزار می شود.

دیروز، در میان تدابیر شدید بهداشتی (ناشی از کرونا) سی نفر از ورزشکاران – که رقیب هم هستند – در کنفرانس مطبوعاتی دیجیتال شرکت کردند و درباره هیجان و بی تابی خود برای شروع مسابقه صحبت کردند.

جاه طلبی ها همراه با شوق دیدن زیبایی های صحرا در این مسابقه درهم آمیخته است.

داکار – در ابتدا – یک رویا بود، اما با اینکه به واقعیت پیوسته است، هیچگاه تبدیل به یک شغل نشده است. داکار لذت است.

چهل و سومین دوره مسابقه داکار طی دو هفته بطول خواهد انجامید و ما تمام تلاش خود را انجام می دهیم که همچون سال گذشته شما را در جریان هر روزه اخبار، حواشی و نتایج قرار دهیم.

رالی داکار 2021.

.

 رالی داکار 2021

در بخش موتورسواری، KTM بدنبال پس گرفتن جایگاه خود است و رقابت بسیار تنگاتنگی را شاهد خواهیم بود. اما این چالش تنها به دوئل بین KTM و هوندا محدود نخواهد شد و هوسکوارنا و یاماها نیز می‌توانند جزو مدعیان باشند.

سال پیش، تاج و تخت مسابقه چهارچرخ‌های آفرود، تنها به کن ام تعلق داشت و برای مسابقه امسال همه در تلاش هستند تا از CanAm پیشی گیرند.

عربستان سعودی موطن پنج مکان تاریخی و باستانیِ گنجانده‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو و نیز مهم‌ترین زیارتگاه‌های مسلمانان است. این کشور در غرب به دریای احمر و در شرق به خلیج فارس می‌رسد و سه شهر با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر دارد که عبارتند از ریاض، جده و مکه. 

رالی داکار 2021

1. جده

این روستای کوچک که عمده فعالیت ساکنین‌اش ماهیگیری بود در قرن 7 میلادی بندر رسمی شهر مکه شد؛ در ادامه سیر تاریخی‌اش به دومین شهر بزرگ کشور با جمعیتی بالغ بر 3.5 میلیون نفر بدل گشت و به زودی نیز مرتفع‌ترین برج جهان را در خود جای خواهد داد!

2. حائل

شهر حائل از دیرباز توقف‌گاهی در مسیر تجاری دریای احمر به بین‌النهرین بوده است اما شهرت آن بخصوص به خاطر نقوش صفحات صخره‌ای آن است که از تمدنی ده‌هزارساله گواهی می‌دهد.

3. الدرعیه

شهر الدرعیه پایتخت نخستین حکومت سعودی بود که 1744 بنیان نهاده شد. اقامتگاه تاریخی حی الطریف در زمره میراث تاریخی جهانی یونسکو است.

4.  ناحیه باستانی الحجر (مدائن الصالح)

بقایای شهر باستانی هگرا در اوایل قرن بیستم کشف شد. قبر‌های متعددی که در این ناحیه دل سنگ حفر شده‌اند از نادر  شواهدی هستند که به وجود تمدن نابیتان گواهی می‌دهند. 

5. واحۀ احساء

بزرگترین واحه جهان با مساحتی بیش از 58 هزار کیلومتر مربع که قریب به دو و نیم میلیون درخت نخل را درخود جای داده است. 

6. مسجدالحرام

مکانی مقدس و در عین حال مهمترین زیارتگاه مسلمانان جهان است و گنجایشی برابر با 100 هزار نفر دارد. از سال 2012 برجی با ارتفاع بیش از 600 متر بر این مسجد مشرف شده است.

7. مسجد النبی در مدینه

این مسجد که در قرن هفتم میلادی بنا نهاده شد در تیمه قرن بیستم کاملا مورد بازسازی قرار گرفته و بر وسعت آن افزوده گشت. مسجد النبی و مسجدالحرام در مجموع هر ساله میزبان 10 میلیون زائر می باشند. 

 

 

 

1399/10/13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *