مقالات

SX-F KTM 250؛ ساخته شده برای قهرمانی

SX-F KTM 250.

وزن: هدف اصلی مهندسین KTM به هنگام تهیه مدل‌های سری SX (دوزمانه و چهار زمانه) آن بود که این محصولات در مقایسه با نسل قبل از خود کاهش وزن چشمگیری داشته باشند؛ و اما نتیجه کوشش‌های آنها به گونه ای است که مدل ‌کنونی SX-F ، باریک‌ترین و سبک‌وزن‌ترین موتورسیکلت‌های مسابقات به شمار می رود. با وجود اینکه این محصولات 4 زمانه به طور استاندارد مجهز به استارتر الکتریکی هستند، وزن آنها همچنان کمتر از رقبا است.

بدنه: بدنه پیشرفته و سبک این موتورسیکلت که از فولاد آلیاژی کروم-مولی (کرومیوم-مولیبدنوم) ساخته شده است، شرایط را برای هدایت آسان و باورنکردنی موتورسیکلت، فرمانپذیری دقیق در پیچ ها، و تعادل عالی فراهم کرده است. همچنین سفتی پیچشی (torsional rigidity) زیاد و سفتی طولی (longitudinal stiffness) کم آن باعث می‌شود که انرژی‌ای که در سیستم‌های تعلیق جلو و عقب ایجاد می‌شود، یا به عبارت دیگر جهش‌ها و ضربه‌های حاصل از دست اندازها، بهتر جذب گردد. مختصر آنکه، راحتی موتورسوار بیشتر و خستگی‌اش کمتر خواهد بود. مهارهای (stays) آلومینیومی سبک سر انجین که از کناره متصل شده‌اند (یعنی اتصال میان سرسیلندر و بدنه) به پیچیدن‌های دقیق و کاهش لرزه‌های موتورسیکلت‌ کمک می‌کنند. به رغم دشواری گنجاندن این کارکردها و خصوصیات، مهندسین شرکت موفق شدند تا وزن بدنه را در مقایسه با سبک ترین بدنه‌های رقیب، یک کیلوگرم سبک‌تر نگه دارند. علاوه بر این، طراحی بدنه به گونه‌ای است که ضمن آسان‌تر شدن سرویس و تعمیرات بدنه، فضای بیشتری برای مخزن سوخت و سایر اجزاء فراهم شده است. از دیگر خصوصیات این موتورسیکلت، یک شاسی تحتانی از جنس آلومینیوم ساخته شده است و کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد.

جاپایی‌ها: طراحی جاپایی‌های پیشرفته “با جذب کم آلودگی” به گونه‌ای است که حتی در گل‌و‌لای عمیق هم لابلای لولای جاپایی انباشته از گل نمی‌شود. آیا می‌خواهید که پوزیشن سواری‌تان ارتفاع بیشتری داشته باشد؟ در این صورت کافی است که جاپایی‌ها مدل‌های EXC سال 2018 که 6 میلی‌متر بلندتر از مدل‌های SX هستند را نصب کرده و به جای جاپایی‌های سری SX از آنها استفاده کنید.

محفظه فیلتر هوا: طراحی محفظه فیلتر هوا به گونه‌ای است که تا حد ممکن از آلوده شدن آن جلوگیری می‌کند، و در عین حال، بی آنکه صدایی ایجاد کند بیشترین جریان هوا را از خود عبور می‌دهد. فیلتر بزرگ محصول شرکت Twin Air در یک محفظه مقاوم نصب می‌شود و این محفظه در عین حال کل سیستم را هم سر جایش نگه می‌دارد. این طراحی بسیار ساده است و بی هیچ ابزاری، در عرض چند ثانیه، می توانید فیلتر را تعویض کنید.

سیستم اگزوز: محدودیت‌های مربوط به تولید صدا، برای همه شرکت‌های سازنده موتورسیکلت یک چالش جدی محسوب می‌شود. از این رو KTM کوشش فراوانی را صرف ساخت سیستم‌های اگزوز محصولات خود کرده است. همه انجین‌های چهارزمانه مجهز به لوله‌های اتصال هدر (header pipes) هستند که از ویژگی استاندارد منحصر‌به‌فردی برخوردارند: یک سیستم رزوناتور (تشدیدگر) اضافه (این رزوناتور به واقع یک محفظه کوچک است که به لوله وصل می‌شود). علاوه بر این، همه انجین‌های چهارزمانه مجهز به یک سایلنسر هستند که در نزدیکترین مکان ممکن به انجین نصب شده است؛ این یعنی توان بیشتر، حالت بسیار بهتر مرکز ثقل، و هدایت‌پذیری بهتر. طراحی داخلی پیشرفته سیستم اگزوز، میزان اتشار صوت را تا پایین‌تر از سطوح تعیین شده در استاندارد کاهش داده است بی آنکه از کیفیت واکنش‌دهی‌ و عملکردی که از یک انجین KTM انتظار می رود کاسته شده باشد.

دسته فرمان: مهندسین KTM ، مهار دسته فرمان را خوب به دست گرفته‌اند. دسته فرمان از آلومینیوم با استحکام بالا ساخته شده است و به پایه هایی با ضربه‌گیر لاستیکی محکم شده و آن را در دو وضعیت می‌توان تنظیم کرد. دستگیره ها به صورت قفل سر خود (lock-on) در نهایت راحتی و بی آنکه از چسب یا سیم برای مهار آن استفاده شده باشد به کار رفته اند.

دوشاخ عقب: استفاده از آلومینیوم ریخته‌گری در ساخت آن باعث شده است که وزن آن سبک‌تر شده و انعطاف‌پذیری عالی داشته باشد. فرایند یک-تکه ریخته‌گری نیز باعث گردیده تا هیچ عدم انسجام و نقاط ضعیفی در این قطعه وجود نداشته باشد. ظاهر این قسمت نیز بهتر شده است.

مخزن سوخت: مخزن سبُک پلی‌اتیلنی این موتورسیکلت ظرفیتی برابر با 7 لیتر دارد. رزوه‌های درپوش مخزن سوخت در سمت داخل آن می‌باشند و این باعث شده که بستن آن آسان‌تر و مطمئن‌تر باشد.

چرخ ها: توپی‌های سبک و ماشین‌کاری‌شده و طوقه‌های باکلاس محصول Excel، که حداکثر پایداری و تعادل و حداقل وزن را برای چرخ‌ها فراهم می‌کنند. از تایرهای Geomax MX 3S محصول Dunlop برای این چرخ‌ها استفاده شده است. لاستیک‌ چرخ عقب در مقایسه با گذشته پهن‌تر شده است (110/90-19 به جای 100/90-19) و موتورسیکلت از نسبت دنده (gearing) بهینه‌ای برخوردار می‌شود (14/51 به جای 13/50).

کی تی ام کراس

طراحی چشم نواز

طراحی بدنه: واحد تحقیق و توسعه KTM، و نیز شرکت KISKA Design که کار طراحی صنعتی محصولات KTM را بر عهده دارد و اعضاء تیم مسابقه کارخانه KTM همگی در طراحی شکل و شمایل قطعات بیرونی این محصول مشارکت داشته‌اند؛ هدف همه آنها یک چیز بوده است: ایجاد یک هماهنگی بی کم و کاست میان موتورسوار و موتورسیکلت. با وجود یک ارگونومی و نقاط تماس عالی (میان موتورسوار و موتورسیکلت)، موتورسوار بیشترین راحتی را به هنگام راندن EXC-F تجربه می‌کند. گلگیرهای جلو و عقب، با ساختارهای I-شکل (I-beam structure) ، حداکثر پایداری و تعادل را دارد. ضمن اینکه این گلگیرها به خاطر نحوه ساخت و نصب حساب‌شده‌‌شان وزن پایینی دارند. دیگر اینکه به مدت زمان طولانی‌تری تمیز می‌مانند.

رنگ‌آمیزی و طراحی گرافیکی: طراحی‌های گرافیکی KTM SX-F مدل 2018، شخصیت مسابقه‌ای آن را جلوه بیشتری بخشیده‌اند.

امکانات آینده نگرانه

سوییچ تغییر مپ بر روی دسته فرمان: تمامی مدل‌های چهارزمانه مجهز به یک سوییچ چند-منظورۀ اغییر مپ (map selection) هستند که سه کار انجام می‌دهد: فعال‌سازی کنترل کشش (traction control)، فعال‌سازی کنترل کنده‌شدن اولیه (launch control)، انتخاب میان دو منحنی توان (استاندارد یا پیشرفته). کنترل کشش، ویژگی منحصر‌به‌فردی است که هیچ یک از رقبای KTM در محصولات آفرود توانایی عرضه‌اش را ندارند. زمانی که سطح مسیر مسابقه در شرایط عالی‌ای نیست می‌توان با تغییر کنترل کشش، چسبندگی موثری میان چرخ و سطح مسیر داشت. چنانکه گفتیم، یکی دیگر از امکانات این سوییچ تغییر مپ، فعال‌سازی لانچ کنترل است که استارت‌های موثرتری را به هنگام آغاز مسابقه برای موتورسوار فراهم می‌کند. اما چگونه؟ نحوه کار لانچ کنترل ساده است؛ در نخستین لحظات استارت، از سرعت حداکثری انجین می کاهد تا موتورسوار کنترل بهتری بر موتورسیکلت داشته باشد. زمانی که انجین در حالت دور آرام است هر دو دکمه را بزنید؛ پس از آن، چراغک کنترل EFI که قسمت بالای کرپی فرمان نصب شده است، به شما نشان می‌دهد که “آماده مسابقه دادن” هستید. امکان دیگر سوییچ تغییر مپ، این است که موتورسوار می تواند میان پیکربندی استاندارد توان و یک طرح قدرتمندتر برای توان، دست به انتخاب بزند. KTM، با این امکانات ، محصولی آینده نگرانه را در کلاس آفرود عرضه کرده است.

کی تی ام کراس

باتری و سیم‌کشی‌ها: باتری پر توان لیتیوم یون، نفس حیات را به انجین می‌دمد، ضمن اینکه وزن اندک آن در سبک‌تر شدن وزن کل موتورسیکلت سهم داشته است. باتری و سیم‌کشی‌های این محصول در محفظه‌ای در بالای باکس فیلتر هوا گرد آمده‌اند و به این ترتیب تعمیرکار می‌تواند بی‌آنکه نیازی به جدا کردن بخش‌های الکترونیکی باشد، بدنه تحتانی (sub-frame) را از موتورسیکلت جدا کند. درنتیجه، خلق تعمیرکار تنگ نمی‌شود و تعمیرکاری که خلقش تنگ نباشد بهتر هم کار می‌کند!

استارتر الکتریکی: KTM 250 SX-F نیز مثل همه موتورسیکلت‌های چهارزمانه با فشار یک دکمه روشن می‌شود. این بخصوص برای وقت‌هایی که عجله دارید به کارتان می‌آید.

کی تی ام کراس

پایداری و استحکام

مونو شوک‌: در سیستم تعلیق عقب، مونو شوک که محصول WP است با در نظر گرفتن تمام بدنه و معماری دوشاخ عقب توسعه داده شده است، منجمله اهرم‌بندی (linkage) و دوشاخ جلو که از مدل AER 48 استفاده نموده است. در شوک‌ از قطعات ماشین‌کاری‌شده و با آبکاری مشکی استفاده شده که آن را در مقایسه با شوک‌های صیقل‌کاری‌نشده دارای مخزن روغن، به محصولی باکلاس و قیمتی بدل کرده است. چیدمان جدید و اعتمادبرانگیز شوک‌ و بهبود خصوصیات ضربه گیری آن، به نحو عالی با ساختار قسمت جلوی موتورسیکلت هماهنگ شده است. از اینها که بگذریم، با طراحی رنگی که محصولات شرکت WP دارند، همه به سلیقه عالی شما در سیستم تعلیق پی خواهند برد.

دوشاخ جلو: دوشاخ جلو وارونه مدل AER 48 ، با اندازۀ 48 میلیمتری با کمک فنر بادی (air-sprung) و محصول شرکت WP است. این نوع تعلیق با کارکردی متفاوت برای هر یک از شاخ ها (اصطلاحاً به صورت split) طراحی شده است. یعنی کارکرد ضربه‌گیری (damping) در پایه راست انجام می‌گیرد و کمک‌فنر بادی در پایه چپ است. پایه چپ، مجهز به یک سیستم دو-محفظه‌ای است که برای جلوگیری از افت فشار هوا، یک کارتریج هوای کپسولی دارد. در صورت بوجود آمدن نشتی در درزگیر بیرونی، فشار کارتریج داخلی مانع از تغییر موقعیت موتورسیکلت می‌شود. به آسانی می‌توان کمک‌فنر بادی را از طریق یک عدد شیر هوا متناسب با وزن موتورسوار تنظیم کرد. برای این کار نیاز به ابزار خاصی نیست و البته یک پمپ هوا هم به همراه موتورسیکلت به مشتری تحویل داده می‌شود. در پایه راست، یک کارتریج ضربه‌گیر جای دارد که با همه نیازهای ضربه‌گیری تطبیق پیدا می‌کند. با چرخاندن پیچ تنظیم دستی، حالت فشردگی (compression) از بالا و حالت بازگشتی (rebound) از پایین (هر کدام با 30 کلیک)، می‌توان این کارتریج را متناسب با شرایط مسیر و سبک رانندگی موتورسوار تنظیم کرد. این دو شاخ، که روی خصوصیات ضربه‌گیری آن کار شده است، از قبلی‌ها راحت‌تر و حساس‌تر است.

بست کرپی فرمان: بست کرپی فرمان باکیفیت بالا و با ماشین‌کاری CNC، که تضمین‌کننده هدایت‌پذیری دقیق موتورسیکلت است، حتی در مدل های قدیمی KTM از وجوه تمایز محصولات این شرکت بوده‌اند. در مدل 2018، طراحی قسمت بالایی کرپی بالا بازنگری شده تا با تیوب‌های جدید دوشاخ جلو مطابقت داشته باشند. روی پایه دسته فرمان که ضربه‌گیر لاستیکی دارد هم مجددا کار شده است و در مدل جدید، بست‌های پایینی دسته فرمان از یکدیگر مجزا شده‌اند و در سمت بالا هم یک بست جدید به شکل پل (bridge-type) به کار رفته که سفتی پیچشی (torsional stiffness) بیشتری فراهم می‌کند و در صورتی که در تصادفی تاب برداشت؛ به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد. علاوه بر این، یک ساعت‌شمار سرویس روی قسمت بالایی کرپی بالا نصب شده تا موتورسوار از فرارسیدن زمان سرویس باخبر شود.

کی تی ام کراس

ترمزها: ترمزهای این محصول، که از ترکیب کلیپرهای ساخت شرکت Brembo و با دیسک ترمزهای سبک‌وزن موجی حاصل شده است، قوی‌ترین و بهترین ترمزهای کلاس آفرود محسوب می شود. دیسک های ترمز از نوع موجی سبک‌وزن محصول Galfer است. در مدل 2018، پدال ترمز عقب 10 میلی‌متر بلندتر شده و لنت ترمز‌های جدید نرم تر عمل می کنند.

کی تی ام کراس

.

غرش قدرتمند انجین

انجین: آفرود سواران حرفه ای، KTM 250 SX-F را به عنوان محصولی که از قوی ترین انجین کلاس 250 استفاده می کند می شناسند. در 14000 دور در دقیقه، صدایی دارد که از نهایت قدرتش خبر می‌دهد، گرچه در دور موتورهای پایین‌تر هم گشتاور و توان فراوانی تولید می‌کند. ساختار فشردۀ این انجین، باعث شده که این موتورسیکلت از مرکز ثقلی عالی بهره مند شود، که این ویژگی به هدایت‌پذیری آن کمک بسیاری می‌کند. نکته دیگر آنکه این انجین فقط 21.6 کیلوگرم وزن دارد. به همۀ این ویژگی ها، استارتر الکتریکی را هم اضافه کنید که کارایی خود را به بهتری نشکل نشان می دهد.

کی تی ام کراس

سرسیلندر: عالی ترین جزء این انجین فشرده، سرسیلندر پیشرفته و بروز آن است. این سرسیلندر شامل میل‌بادامک‌های دوتایی بالاسری (ساختار DOHC) و سبک است که به واسطه پیروبادامک‌هایی هایی با روکش سخت DLC، سوپاپ‌های تیتانیومی را فعال می‌کنند. دو مهار جانبی جدید (که حال دیگر نه فولادی بلکه آلومینیومی است) ضمن اینکه به کاهش وزن موتورسیکلت کمک کرده‌اند، اتصال محکمی را میان انجین و بدنه برقرار ساخته‌اند.

میل‌لنگ: در میل‌لنگ فوق العاده مستحکم KTM 250 SXF-F از یک شاطون کوتاه استفاده شده است. یک یاتاقان ساده (یاتاقان لغزشی) بزرگ در انتها با دو پوسته یاتاقان به شیوۀ جازنی تحت فشار، مستقیما حول گژن پین بازی می کند. بدون این نوع طراحی، رسیدن به سرعت‌های بسیار بالا و توان بی‌رقیب در این انجین 250 سی‌سی غیرممکن می‌بود، ضمن اینکه این طراحی دوام انجین را هم بهبود می‌بخشد و می‌توان کار سرویس میل‌لنگ را در فواصل زمانی طولانی تری انجام داد، که این به لحاظ صرفه‌جویی در وقت و هزینه و کم کردن زحمت مشتری، بسیار به نفع او است.

استارتر الکتریکی: 250 SX-F به طور استاندارد مجهز به یک استارتر الکتریکی است و این بخصوص در اوج هیجان مسابقات با صرفه جویی در زمان، برای جلو زدن از حریفان بسیار به کار می‌آید. موتور استارتر ساخت شرکت Mitsuba است و با فشار یک دکمه چندین و چند بار احتراق ایجاد می‌کند.

پوسته‌های انجین‌ و محافظ انجین: طراحی پوسته انجین‌های ریخته گری‌شده به گونه‌ای است که حداقل وزن را دارد و میل‌لنگ کاملا در میانه جای گرفته است. این باعث می‌شود که انجین کم‌ارتفاع و فشرده‌ای داشته باشیم و جرم قطعات موتورسیکلت به نحو موثری در یک جا متمرکز شود. ساختار سطح کاورهای محافظ انجین به گونه‌ای است که از فرسایش ناشی از تماس کفش‌های موتورسوار می کاهد و به این ترتیب ظاهر موتورسیکلت‌تان دیرتر کهنه می‌شود.

سیستم انتقال قدرت: در این سیستم انتقال قدرت 5 سرعته ، سطح دنده‌های 2 و 3 و 4 به نحو خاصی پرداخت شده است تا عملکردی قابل اطمینان داشته باشند. اهرم تعویض دنده از یک نوع پیشرفته “با جذب پایین آلودگی” (اصلاحاً No Dirt) است و اجازه نمی‌دهد که گل یا آلودگی در محل اتصال جمع شود و دقت تعویض دنده را حتی در گل‌آلوده‌ترین مکان‌ها تضمین می‌کند. تمامی انجین‌های 4چهارزمانه SX-F دارای یک سنسور موقعیت دنده می‌باشند تا برای هر دنده، مپ مناسب جداگانه ای انتخاب شود. برای مدل 2018، شفت انتقال قدرت از یک یاتاقان C4 برخوردار شده است که در حالت های درگیری مختلف، همپوشانی بزرگتری ایجاد می کند. این یعنی حتی در شرایط بسیار نامساعد هم می توان به عملکرد سیستم انتقال اعتماد کرد.

کی تی ام کراس

سیستم مدیریت انجین (ECU): سیستم مدیریت انجین بروز و پیشرفته محصول Keihin، مجهز به پاشش سوخت الکترونیک (EFI)، دارای یک بدنۀ گاز 42 میلی‌متری است. موقعیت منحصر‌به‌فرد انژکتور، واکنش‌دهی انجین را بسیار آنی ساخته است. مجزا بودن مدارهای استارت سرد و دور آرام ، کار تنظیمات را آسان کرده است. ECU ، با داشتن وزن کم، دربرگیرنده یک سیستم کنترل منحصر‌به‌فرد برای بهبود چسبندگی چرخ ها به سطح جاده (ترکشن کنترل) و کنترل کنده شدن اولیه از حالت سکون (لانچ کنترل) است که باعث می‌شود موقع آغاز مسابقه، واکنشی فوق العاده سریع داشته باشد. استفاده از چند مپ انجین، با دنده‌ای که در آن هستید هماهنگ می‌شود و در نتیجه حداکثر چسبندگی را میان تایر و سطح مسیر خواهید داشت. علاوه بر اینها، موتورسوار می‌تواند با سوییچ تغییر مپ که بر روی دسته فرمان جای دارد، بین مپ استاندارد و مپ پیشرفته (با قدرت بیشتر) دست به انتخاب بزند.

سیلندر و پیستون: در داخل سیلندر که قطری برابر با 78 میلی‌متر دارد، یک پیستون باکسی (box-type) مطمئن وجود دارد که ساخت شرکت CP است. شکل هندسی تاج پیستون کاملا با محفظه احتراق با تراکم بالا (14:1) مطابقت دارد و ساختار دقیق و وزن پایین آن نیز عملکردش را بسیار بهبود بخشیده است. به خاطر کم بودن جرم قطعات ارتعاشی، دور موتور آزادانه و با توان بالا انجام می‌گیرد.

شفت تعادل: بالانسر شفت یا شفت تعادل که در کناره نصب شده است نیروی لازم برای پمپ آب را نیز فراهم می‌کند. استفاده از این نوع شفت تعادل، به خاطر داشتن تعادل عالی و اندک بودن لرزش قطعات، موجب کاهش چشمگیر لرزش انجین می شود.

کلاچ: در KTM 250 SX-F از کلاچ CSS (فولادی فنرپیچ – coil spring steel) که توسط خود KTM طراحی و توسعه داده شده است استفاده می‌شود. این کلاچ دارای کاسه کلاچ فولادی و صفحات کلاچ بسیار مقاوم در برابر حرارت و صفحات داخلی (liners) جدید از جنس فولاد نیتراته است. از جمله خصوصیات استاندارد این کلاچ هیدرولیکی ساخت Brembo ، عملکرد سبک و حساسیت بهتر کنترلی است.

سیستم خنک‌کننده: در سیستم خنک‌کننده KTM – که کارایی‌ خود را به اثبات رسانده – مایع خنک کننده از سرسیلندر و با گذر از مثلث شاسی مستقیما به رادیاتورهای آلومینیومی ساخت WP می‌رسد. سیستم جدید درپوش مخزن سوخت و استفاده از یک آلیاژ سفت‌تر، دوام و اطمینان‌پذیری سیستم خنک‌کننده را افزایش داده است.این سیستم، به لطف گردش داخلی بهینه مایع خنک‌کننده و تهویه‌ای که محاسباتش توسط CFD انجام می‌گیرد، از کارایی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. محافظ‌های جدید رادیاتور که در قسمت جلوی کاورهای محافظ رادیاتورها تلفیق شده‌اند، در صورت وقوع تصادف از رادیاتورها محافظت می‌کنند.

 

1399/10/14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *