مقالات

ویژگی‌های موتورسیکلت هوسکوارنا اسوارتپیلن؛ محصول کلاس 250 سی‌سی

محصول جدید هوسکوارنا

.
.

معرفی

جدیدترین محصول برند سوئدی-اتریشی Husqvarna با طراحی بسیار چشم‌گیر در کلاس 250 سی‌سی برای سال 2021 عرضه شده است. Svartpilen در زبان سوئدی به معنای پیکان سیاه است و حس تهاجم و زیبایی را به بینندۀ خود القاء می‌کند و با یک نگاه، تفاوت زیاد آن، چه در قدرت طراحی و چه در کیفیت عالی قطعات را می‌توان درک کرد.

.

.

هوسکوارنا.

.

برند هوسکوارنا به دلیل افتخارات خود در مسابقات اندورو و کراس و نیز همزیستی با KTM اتریش، در بازارهای جهانی بیشتر با موتورسیکلت‌های آفرود خود از جمله محصول شاخص FE در کلاس اندورو 250 سی سی شناخته می‌شود و اکنون با ارائۀ محصول بسیار خاص کلاس کافه ریسر خود یعنی Svartpilen، نیم رخ دیگر خود را نشان داده است.

این محصول در ایران با نام Svartpilen 249 به ثبت رسیده و توسط شرکت کویر موتور به خریدارانی که دوست دار یک محصول خالص اروپایی هستند عرضه می‌شود.

..

طراحی و ارگونومی

نوع نشستن به حالت عمود بر روی محصول استریت سبک هوسکوارنا و نیز سبکی بدنۀ آن موجب می‌شود که راکب از ازدحام و آشوب ترافیک خسته نشود و از سوی دیگر، با انجین چابک و پرشتاب خود رقبای دیگر را در خیابان‌های شهر پشت سر می‌گذارد. Svartpilen 250 قدرت مانور و فرمانپذیری خود را در مسیرهای بسیار پر پیچ و خم نشان می‌دهد تا انتظار موتورسوار را از یک موتورسیکلت واقعی برآورده کند.

.

هوسکوارنا اسوارتپیلن.

در اسوارتپیلن کلاس 250، ترکیبی اصیل از سلیقه کلاسیک و طراحی مدرن را شاهد هستیم، چنانکه آن را می‌توان مظهر میراث سوئدی موتورسیکلت‌های هوسکوارنا دانست. سبُکی و عرض کم بدنه دست موتورسوار را برای مانور دادن باز گذاشته است. تیرگی رنگ بدنه و سِتبری تایرها و طراحی قطعات محافظتی، گیرایی چشمگیری به این موتورسیکلت بخشیده‌اند که آن را در مقایسه با سایر محصولات، بی‌مانند می‌کند.

..

امکانات و مشخصات فنی

انجین و جعبه‌دنده

اسوارتپیلن، نیرویش را از یک انجین مدرنِ با ظرفیت 249 سی‌سیِ تک-سیلندر 4-زمانه آب-خنک با میل‌بادامک‌های بالاسری دوتایی و پاشش سوخت الکترونیک محصول BOSCH می‌گیرد. این انجین به طرز قابل‌ملاحظه‌ای جمع و جور و فشرده است و ضمن اینکه خروجی توان چشمگیری دارد به لطف برخورداری از شفت تعادل، عملکرد نرم و یکنواختی از خود نشان می‌دهد. برق استارتر الکتریکی توسط یک باتری 12 ولت / 8 آمپرساعت تامین می‌شود. توان حداکثری انجین 23 کیلووات (33 اسب بخار) است و گشتاور پر قدرتی را تحویل چرخ عقب می‌دهد.
.

محصول جدید هوسکورانا.

مطابقت با استانداردهای سختگیرانۀ زیست محیطی اروپا و برخورداری از سطح آلایندگی یورو 5، به معنای آلایندگی کمتر برای محیط زیست است.

..

شاسی

مشبک بودن بدنه نقشی محوری در چابکی و کاهش وزن اسوارتپیلن دارد. این بدنه که از فولاد با استحکام بالا و با استفاده از فرایند شکل‌دهی هیدرولیکی (hydroforming) و جوشکاری روباتیک ساخته شده است، در عین استحکام بالا، وزن کمی دارد و با این خصوصیات، موتورسوار می‌تواند از بابت فرمان‌پذیری چابک و بازخورد‌ دقیق آسوده ‌خاطر باشد.

خصوصیات منعطف و نرم بدنه و هماهنگی آن با سیستم تعلیق که محصول شرکت WP اتریش است، ضمن آنکه حسی از راحتی و تسلط را به موتورسوار منتقل می‌کند، دایره چرخش موتورسیکلت را چنان کوچک کرده است که موتورسوار بتواند در تنگناهای شهری، موتورسیکلت را با سهولت بیشتری هدایت کند.

..

کارایی بازخورد (فیدبک) در موتورسیکلت: زمانی که تصادفا پای خود را بر روی یک سطح لیز و لغزنده می‌گذارید، احساس لیز خوردن کف پای شما بر روی آن، به کل بدن شما منتقل شده و در صورتی که دیر نشده باشد می‌توانید تعادل ازدست‌رفته‌تان را دوباره برقرار کنید. طراحی یک موتورسیکلت نیز می‌تواند به گونه‌ای باشد که موتورسوار در حین سواری بتواند احساس دقیق‌تری از خصوصیات مسیر کسب کند و به موقع بهترین واکنش را از خود نشان دهد.

.محصول جدید هوسکورانا اسوارتپیلن

.

کارایی طراحی منعطف (فلکس) در موتورسیکلت: تعریف علمی فلکس آسان نیست. فلکس مخفف کلمه انگلیسی Flexibility به معنای انعطاف‌پذیری است که نقطه مقابل آن سفتی و سختی می‌باشد. برای یک موتورسیکلت، انعطاف‌پذیری زیاد و سفتی زیاد هردو مشکل‌ساز هستند. مثلا موتورسیکلتی که فلکس عمودی کمی دارد، تایر‌هایش لحظات کوتاهی تماس خود را با سطح مسیر از دست می‌دهند چون جهش زیادی پیدا می‌کنند و این فرمان‌پذیری را تضعیف می‌کند. اما فلکس عمودی بیش از اندازه نیز خوب نیست چون باعث فلکس جانبی مفرط می‌شود که آن هم کنترل موتورسیکلت را دشوار می‌کند.

..

سیستم ترمز

اسوارتپیلن کلاس250 مجهز به کلیپرهای هیدرولیک ByBre (محصول شرکت Brembo) است که مطابق با بالاترین استانداردهای این کلاس ساخته شده‌اند و در ترکیب با دیسک‌های فولادی فلزکاری‌شده 320 میلی‌متری جلو و 230 میلی‌متری عقب، مهارپذیری و اطمینان بالایی به عملکرد ترمز بخشیده‌اند.
.

موتورسیکلت هوسکوارنا.

همچنین باید از سیستم به‌روز و پیشرفته ABS محصول BOSCH نام برد که بیشترین میزان ایمنی را در شرایط مختلف ترمزگیری تامین می‌کند.

..

سیستم تعلیق

سیستم تعلیق در اسوارتپیلن کلاس 250 که محصول شرکت WP اتریش است مطابق با استانداردهای دقیقی ساخته شده و این تضمینی است بر کیفیت و ظرافت بالای آن. در تعلیق جلو یک دوشاخ هیدرولیک از نوع تلسکوپی وارونه (USD) با پیستون‌های بزرگ 43 میلی متری داریم.

.

هوسکوارنا.

در تعلیق عقب یک مونوشوک با قابلیت ضربه‌گیری پیشرونده (Progressive Damping) گنجانده شده است که مستقیما اتصال خود را به دوشاخ عقب برقرار می کند. در ضربه‌گیری پیشرونده، نیروی فشردگی فنر یا قطعه هیدرولیکِ مورداستفاده، ثابت نیست بلکه متناسب با میزان فشردگی افزایش می‌یابد. این اجزاء باکیفیت، فرمان‌پذیری دینامیک ایده‌آلی را فراهم می‌کنند.

.

هوسکوارنا اسوارتپیلن.

دوشاخ جلو و مونوشوک عقب با نام تجاری APEX، به عنوان نسل جدیدی از این قطعات و جدیدترین محصول WP محسوب می‌شوند که نرمی و راحتی بیشتری را فراهم می‌کنند.

..

چرخ‌ها

طراحی و ساخت چرخ های اسوارتپیلن 250 در سایز 17 اینچ از ویژگی های بارز این محصول به شمار می رود.

.

هوسکورانا اسوارتپیلن.

این چرخ‌ها که با استانداردهای کیفی بالا ریخته‌گری شده‌اند، استایل منحصر‌به‌فرد و مقاومت و استحکام بالایی دارند و این یعنی اطمینان‌پذیری مضاعف در مسیرهای پیش‌بینی‌ناپذیر و چالش‌برانگیز شهری.

.

.

ناحیه کنترلی و کرپی فرمان

فرمان و رایزر فرمان که از استایل موتورسیکلت‌های آفرود الگو گرفته‌اند‌ و متصل به کرپی آلومینیومی خوش‌ساخت فرمان می‌باشند نقشی اساسی در ناحیه کنترلی اسوارتپیلن دارند.

.

هوسکورانا استواتپیلن.

در راستای طراحی اصیل و مینیمال کلیت موتورسیکلت از افزودن فلاپ‌ها و تزیینات زائد به ناحیه کنترلی پرهیز و به یک نمایشگر دیجیتال با اطلاعات ضروری بسنده شده است.

.

.
چراغ‌ها

چراغ‌های عقب و جلو که از جدیدترین فناوری LED بهره برده‌اند از عناصر متمایز اسوارتپیلن 250 می‌باشند و گذشته از زیبایی‌شان، عملکرد بسیار خوبی به لحاظ روشنایی‌بخشی مسیر و رویت‌پذیری موتورسیکلت در محیط‌های شهری دارند.

.

هوسکورانا اسوارتپیلن.

چراغ جلو با طراحی دو تکه و استایل گرد، از عناصر مدرن این محصول است.

..

زین

زین باریک اسوارتپیلن 250 از یک طراحی چشم نواز متناسب با کلاس کافه ریسر برخوردار شده که شبیه هیچ موتورسیکلت دیگری در این کلاس نیست.

.

اسوارتپیلن.

برای رویه آن که راحتی و دوامی عالی دارد از ترکیبی از مواد بسیار باکیفیت استفاده شده است.

.

.

مخزن سوخت و درپوش

لوگو Husqvarna Motorcycle ، به نشانۀ امضای سازندۀ محصول بر روی درپوش آلومینیومی و با ظاهری بسیار چشمگیر نقش بسته است.

.هوسکوارنا اسوارتپیلن

.

این برند، در کناره های مخزن سوخت نیز با طراحی برجسته خودنمایی می کند تا کیفیت عالی ساخت قطعات و دقت در ظرافت طراحی را فریاد بزند. یک ترک‌بند استاندارد نیز بر روی مخزن سوخت جای می‌گیرد که جدای از آنکه با قابلیت حمل بارهای سبک به امکانات رفاهی موتورسیکلت افزوده است، بخشی از استایل خشن این موتورسیکلت محسوب می‌شود.

.

.هوسکوارنا موتورسیکلت

.

کویرموتور، نمایندۀ رسمی و انحصاری هوسکوارنا در ایران

 

1399/12/24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *