مقالات

ویژگی‌های مشترک مدل‌های نسل جدید وسپا پریماورا

ویژگی‌های مشترک مدل‌های نسل جدید وسپا پریماورا / نسل جدید انجین

شرکت پیاجیو در نسل جدید مدل های وسپا پریماورا از یک انجین مدرن با ساختار سه سوپاپ (دو سوپاپ مکش، و یک سوپاپ تخلیه) استفاده می‌نماید که تحولی در ساختار انجین‌های کلاس اسکوتر خیابانی محسوب می‌شود. این نسل از انجین‌ها بهترین ویژگی‌ای فناوری، کارایی و مصرف سوخت را در خود جای داده‌اند و جزو کم ‌مصرف‌ترین و پاک‌‌ترین انجین‌‌های کلاس اسکوتر در جهان به شمار می‌روند. نسل جدید انجین وسپا پریماورا همچنین صدا و لرزش کمتری دارد.

در ساختار جدید، طول سیلندر و قطر سیلندر کاهش یافته تا گشتاور بیشتری ایجاد شده و مصرف سوخت در حالت بهینه تر قرار گیرد. سرسیلندر جدید نیز کارایی فرایند احتراق را بیشتر و به بهینه‌ سازی حرکت شارژ داخلی کمک می‌نماید.

آوانس جرقه و نسبت ترکیب هوا و سوخت و مدیریت مراحل احتراق با سنسور لامدا (اکسیژن) و کاتالیست سه جهته به صورت یکپارچه انجام می شود. این سری از انجین‌های وسپا در عین حال به سرویس های دوره ای بسیار کمتر نسبت به نسل قبل و نسبت به انجین های شرکت ‌های رقیب نیاز دارند به صورتی که بازه سرویس ‌های دوره ای آنها به صورت معمول هر 10 هزار کیلومتر یک بار است.

انجین جدید i-get– نقطه اوج فناوری

انجین های سری i-get علاوه بر ویژگی های مشترک که به آنها اشاره شد، بهبودهای فراوان دیگری نیز پیدا کرده اند. I-get، مخفف عبارت Green Experience Technology به معنای “فناوری تجربه سبز” می‌باشد.

سری انجین های کمپانی پیاجیو به نام i-getبرای اولین بار در سال 2017 به عنوان یک انجین جدید پاک و سازگار با سطح آلایندگی Euro4 و مطابق با استانداردهای بسیار سختگیرانه زیست محیطی اروپا برای مدل GTS 125 به کار گرفته شد.

در تمام قطعاتی که حرکت چرخشی دارند، یاتاقان اضافه شده است تا در تایمینگ و شکل هندسی دنده میل لنگ، اطصطکاک را کاهش دهند. محور سیلندر نیز تا اندازه ای جابجا شده تا از اتلاف های ناشی از اصطکاک پیستون کاسته شود. اینرسی میل لنگ در قیاس با مدل قبلی انجین 24% افزایش یافته است که نتیجه اش کاهش لرزه ها و نرم تر شدن سواری است. نویز مکانیکی نیز به خاطر کاهش بازی (لقی) قطعات و بهینه سازی مواد و شکل قطعات، فوق العاده کم شده است.

انجین جدید i-get: بهبود جزئیات و ساختار ماژولار

تک ‌تک جزییات، از اگزوز گرفته تا طراحی داخلی محفظه جعبه دنده، با این هدف انجام گرفته‌اند که سواری نرم تر، کم صداتر و راحت تری به دست آید. محفظه جدید جعبه دنده، سختی بیشتری دارد و صدا را بیش از پیش کاهش می دهد.

سیستم پاشش سوخت به لحاظ کارایی، بهبود یافته و بهینه شده است؛ واحد کنترل انجین (ECU) در این انجین جدید از یک سنسور فشارسنج (بارومتریک) برخوردار شده است که احتراق بهینه را در هر زمان و تحت هر شرایطی و هر ارتفاع جغرافیایی تضمین می کند.

همچنین به لطف ماهیت طراحی چند تکه ای (که اصطلاحا به آن ماژولار گفته می شود)، این انجین ها را می توان در انواعی از محصولات هوا-خنک یا آب-خنک مورد اتسفاده قرار داد. انجین های سری i-get در انواع سه سوپاپ، چهار سوپاپ، هوا خنک و آب خنک عرضه می شوند. به عنوان مثال پیاجیو در محصولات سری وسپا Primavera و Sprint مدل 2018 با حجم 150 سی سی از انجین i-get مدل سه سوپاپ هوا خنک و برای محصولات سری پیاجیو Medley از انجین i-get مدل چهارسوپاپ آب خنک و با سیستم راه اندازی Stop=Start استفاده می کند.

انجین جدید i-get: حداکثر کیفیت و اطمینان

در انجین های جدید i-get، اصول طراحی با هدف افزایش کیفیت و کارایی مورد توجه قرار گرفته اند. تمامی جنبه های طراحی، از انجا که بر افزایش کارایی هر یک از اجزاء منفرد متمرکزند، کمک می‌کنند تا در عین کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها (چه آلاینده های هوا و چه آلودگی های صوتی)، به یک عملکرد حداکثری دست یابیم.

ثبت بیش از یک میلیون کیلومتر در مرحله آزمایش اسکوترهای شرکت پیاجیو، گواهی است بر این که تا چه اندازه به هنگام مرحله ساخت انجین های i-get به کیفیت و قابل اعتماد بودن آنها توجه شده است.

توان و گشتاور خروجی به سطوح بالاتری از ثبات عملکرد و قابلیت اعتماد رسیده است. در کلاچ اتوماتیک خشک گریز از مرکز نیز از مواد جدید که مقاومت بیشتری در برابر اصطکاک دارند استفاده شده است. این عملکرد بالا، در کنار سبکی مثال زدنی‌ای که ویژگی همه محصولات وسپا است باعث گشته تا وسپا پریماورا، هم در عبور و مرور شهری و هم در جاده‌ها به طرز چشمگیری سریع و چالاک باشد.

 

1398/09/19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *