مقالات

هیچ ارزانی بی علت نیست!

هیچ ارزانی بی علت نیست!

موضوع موتورسیکلت های بالای 250 سی سی و ورزشی

ارائه محصولات بهتر نسبت به سایر رقبا و استفاده از گام‌های صحیح در انتخاب استراتژی برای رسیدن به موقعیت مطلوب در مقابل رقبا، جزء اصول مهم برای رسیدن به سودآوری در مدل کسب و کار می‌باشد. بنابراین یک بنگاه باید قادر به قیمت گذاری محصولاتش به گونه‌ای باشد که بتواند درآمدهایی متناسب با ارزش ارائه شده به مشتری بدست آورد و به این ترتیب موقعیتش را نسبت به مشتریان، کالاهای مکمل، رقبا و تازه واردین بالقوه حفظ نماید. قیمت گذاری مهم‌ترین جزء از مدل کسب و کار می‌باشد و تصمیمات در مورد آن تاثیر زیادی بر روی سودآوری بنگاه به همراه دارد. قیمت گذاری موفق با پاسخ گویی به برخی از سئوالات مهم، معین می‌شود:

چگونه باید قیمتی تنظیم شود که بتواند با مزایایی که بنگاه به مشتریان عرضه می‌کند و هزینه این منافع ارتباط داشته باشد؟

چه عواملی سبب می شود یک بنگاه قیمت‌هایش را کاهش دهد یا بالا ببرد؟

چه دلائلی برای ارزان فروشی بیش از حد محصول وجود دارد؟

قیمت گذاری مناسب در یک بنگاه اقتصادی مبتنی بر برآورد دقیق هزینه های کالای تولیدی است؛ این هزینه ها شامل قیمت خرید یا تولید قطعات ، میزان تخصص و توانائی های کارکنان تولید،دانش فنی، میزان مطلوبیت کالا و تعرفه های قانونی می باشد به نحویکه کالای ارائه شده در تمامی نقاط جهان به قیمت ثابت جهانی با در نظر داشتن تعرفه های قانونی عرضه گردد.

 تا زمانی که معیارهای فوق در روند قیمت گذاری مورد توجه قرار گیرد، مشتری می تواند اطمینان حاصل نماید که کالای خریداری شده از مطلوبیت و کیفیتی در شان نام تجاری عرضه کننده آن برخوردار است.

حال اگر بنا باشد این موتور سیکلت در داخل کشور با مجوزهای لازم و به صورت استاندارد تولید و مونتاژ گردد ، هزینه های زیر توسط تولیدکننده اجتناب ناپذیر بوده و ناگزیر می باید در قیمت نهائی لحاظ گردد.

1-       هزینه اخذ گواهی های استاندارد کشوری و سایر مجوزهای تولید

2-      هزینه خط تولید استاندارد

3-      به کارگیری کارکنان فنی متخصص آموزش دهده در کارخانه سازنده اصلی(مالک برند )

4-      سرمایه لازم جهت خرید قطعات اصلی از کارخانه سازنده اصلی

5-      هزینه های گمرکی از قبیل ترخیص قانونی و انبارداری و ..

با در نظر داشتن مواردی که قید شد می توان به دلائل ارزان بودن یک محصول پی برد. عرضه کننده ای که مدعی ارائه یک محصول اصطلاحاً به قیمت کف بازار می باشد از پرداخت یک یا چند مورد از هزینه های ضروری تولید امتناع نموده است و در نتیجه محصول نهائی فاقد یک یا چند مشخصه کیفی خواهد بود.

به عنوان مثال وقتی قیمت خارجی موتور سیکلتی با در نظر داشتن هزینه های فوق 15.000 دلار باشد ، مبلغی در حدود 40% به عنوان هزینه های گمرکی و حمل و … به مبلغ فوق اضافه می گردد که در این مثال قیمت موتور سیکلت (ورودی کارخانه) در حدود 21.000 دلار خواهد بود و در صورتیکه شرکتی که ادعا نماید اقدام به تولید محصول با قیمت تمام شده 65.000.000 تومان نموده، روشن است که قطعات استفاده شده در محصول قاچاق و یا مستعمل بوده و حتی ممکن است از قطعات مسروقه در تولید آن استفاده شده باشد. بدیهیست شرکت تولید کننده، چنین محصولی را هرگز در معرض کارشناسی اداره استاندارد قرار نداده و نسبت اخذ گواهی های استاندارد (که از ملزومات ارائه محصول در بازار و رعایت حقوق مصرف کننده می باشد) اقدام نمی‏نماید. البته باید توجه نمود به صورت طبیعی پس از کاهش تحریم های اقتصادی بسیاری از هزینه های سربار تولید مرتفع شده است که این امر منجر به تقلیل قیمت های تمام شده به صورت منطقی در سطح بازار گردیده است.

همچنین از مهر ماه سال 1394 ( اواخر آگوست سال 2015) گمرک جمهوری اسلامی ایران اجازه ترخیص موتورسیکلتهای بالای 250 سی سی و ورزشی و قطعات منفصله آنها را صادر ننموده است. لذا هر ادعائی در خصوص فروش محصولات تولید 2016 توسط شرکتهای داخلی کذب بوده و محصول ارائه شده مدل سالهای قبل و یا واردات قطعات آن از طریق قاچاق کالا (فاقد برگ سبز ) و قابل توقیف و تعقیب قانونی می باشد.

باید توجه نمود صرف دریافت مجوز تولید از وزارت صنایع شرط کافی برای تولید محصول نمی باشد بلکه تولید کننده موظف به استخدام کارشناسان و پرسنل فنی متخصص تحت نظر سازمان ملی استاندارد و استاندارد سازی خطوط تولید و به روزرسانی تکنولوژی تولید به صورت مستمر می باشد و شرکتی که فاقد خط تولید استاندارد، گواهی استاندارد خط تولید – پیوست خ- ، پرسنل متخصص و آموزش دیده در کارخانه اصلی سازنده و ایزوی خط تولید بوده و از سوئی منشا تامین قطعات مورد استفاده در محصول تولیدی وی نامشخص است واز هزینه‏ های تولید با کیفیت و استاندارد محصول و ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی شانه خالی نموه، با حذف چنین هزینه هائی نمی‏تواند داعیه رعایت حقوق مصرف کننده و ارزان فروشی را داشته باشد، بلکه اصطلاحاً اقدام به تولید زیر پله ای محصول بدون در نظر داشتن عناصر قانونی نموده است.

تا زمانی که نظارت قانونمندی بر تولید “زیر پله ای” محصولاتی از قبیل موتورسیکلت های بالای 250 سی سی و ورزشی در کشوروجود ندارد، این مصرف کننده است که باید با تامل در تبلیغات “عرضه محصول با قیمت ارزان” از حق خود در بهره‏مندی از محصول با کیفیت و فاقد قطعات مستعمل، قاچاق و یا مسروقه دفاع نماید.

با تقدیم سپاس فراوان

رحیم خداپسند

مدیرعامل

 

1394/12/18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *