مقالات

نکات ایمنی در هنگام دوچرخه‌سواری

نکات ایمنی در هنگام دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری هم لذت‌بخش است و هم برای سلامتی مفید است، و در عین حال برای رهایی از شلوغی ترافیک و هزینه‌ بنزین و … بسیارایده آل است. اما باید به یاد داشته باشیم که دوچرخه اسباب‌بازی نیست بلکه یک وسیله نقلیه است.

با رعایت این نکات، در هنگام دوچرخه‌سواری از خود محافظت کنید.

دوچرخه برقی‌کویر‌مدل3603

 

1- یک کلاه ایمنی دوچرخه‌سواری بپوشید که به اندازه سرتان باشد. 

با محافظت از سرتان، از زندگی‌تان محافظت می‌کنید.

 

2- ابعاد دوچرخه را با قد و قامت خود تطبیق دهید. 

سوار دوچرخه شوید، به صورتی که میله بالایی دوچرخه میان پاهایتان باشد. در این وضعیت، اگر دوچرخه‌تان برای سواری در خیابان است باید از لگن شما تا میله بالایی به اندازه 2.5 تا 5 سانتی‌متر فاصله باشد و در صورتی که دوچرخه‌تان کوهستانی است این فاصله باید 7.5 تا 10 سانتی‌متر باشد. زین باید در امتداد افقی باشد و شیب نداشته باشد. ارتفاع زین باید به گونه‌ای باشد که زمانی که میزان باز شدن پا حین رکاب زدن به حداکثر خود می‌رسد میان ساق پا و زانو مختصر زاویه‌ای وجود داشته باشد. دسته‌ی فرمان می‌بایست هم‌‌ارتفاع با زین باشد.

 

3- تجهیزات‌تان را بررسی کنید. 

پیش از اقدام به سواری، تایرها را باد کرده و امتحان کنید که ترمزها خوب کار کنند.

 

4- نگاهتان به اطراف باشد و خودتان هم به نحوی باشید که راحت به چشم بیایید. 

در هر شرایطی باید راحت به چشم بیایید، چه وسط روز باشد، چه سپیده صبح، حوالی غروب، در هوای بارانی یا برفی و یا در شب. لزوما پوشیدن لباس‌های سفید باعث نمی‌شود که دوچرخه‌سوار راحت‌تر به چشم بیاید. چه روز و چه شب همواره موقع دوچرخه‌سواری از رنگ‌های نئون و رنگ های شب‌تاب‌ یا رنگ‌های روشن دیگر استفاده کنید. همچنین از اجزائی در لباس خود یا روی دوچرخه استفاده کنید که بازتاب‌دهنده نور باشند و یا از چراغ‌های چشمک‌زن استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر شما وسیله نقلیه‌ای را می‌بینید معنایش این نیست که راننده آن وسیله نقلیه هم دوچرخه شما را می‌بیند.

 

5- دوچرخه را به خوبی کنترل کنید. 

همیشه هر دو دست‌تان به فرمان دوچرخه باشد. اگر وسیله‌ای به همراه دارید آن را در دست نگیرید بلکه در محفظه حمل بار دوچرخه یا در کوله‌پشتی‌تان قراردهید.

 

دوچرخه برقی‌کویر‌مدل3603

 

6- مراقب خطرات مسیر باشید. 

مراقب گودی‌ها و دست‌اندازها، خرده شیشه، نواحی پوشیده با شن و سنگریزه، چاله‌های آب، برگ‌های خیس ریخته بر کف زمین، و سگ‌ها باشید. همه اینها ممکن است به تصادف بیانجامند. اگر همراه با دوستان‌تان دوچرخه‌سواری می‌کنید و جلودار هستید، در صورتی که متوجه خطری شدید با صدای بلند پشت‌سری‌ها را باخبر کنید.  

 

7- از دوچرخه‌سواری در شب پرهیز کنید. 

دوچرخه‌سواری در شب، در مقایسه با روز، بسیار خطرناک‌تر است چرا که در شب، رانندگان سایر وسائل نقلیه مشکل‌تر می‌توانند شما را تشخیص دهند. اگر مجبور به دوچرخه‌سواری در شب هستید، لباسی بپوشید که باعث شود بیشتر به چشم بیایید. حتما جلو و عقب دوچرخه شبرنگ نصب کنید، بر روی چرخ‌ها نیز از شبرنگ استفاده کنید.  

بسیاری از تصادف‌های که برای دوچرخه‌سوار پیش می‌آیند و به مصدومیت یا مرگ وی منجر می‌شوند، به رفتار او ربط دارند، از جمله به مواردی چون نپوشیدن کلاه ایمنی، مستقیم و بدون مکث و دقت از خیابانی به خیابان دیگر پیچیدن، انحراف به چپ یا هماهنگ نبودن با وسائل نقلیه‌ای که از پشت سر می‌آیند، عبور از چراغ قرمز، و ورودممنوع رفتن. برای آنکه ایمنی خود را به حداکثر برسانید همواره از کلاه ایمنی استفاده کرده و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید.

 

دوچرخه برقی‌کویر‌مدل3601

 

8- قواعد خاص دوچرخه سواری در خیابان

در بسیاری از کشورها، دوچرخه را یک وسیله نقلیه به شمار می‌آورند و همان حقوق و همان مسئولیت‌های وسائل نقلیه موتوری را برای آن نیز قائلند. در هنگام دوچرخه‌سواری، همواره:

1-8- همراه با جریان ترافیک حرکت کنید.

در سمت راست و هم‌جهت با سایر وسائل نقلیه حرکت کنید. بر خلاف جریان حرکت نکنید.

2-8- همه قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید. 

دوچرخه هم یک وسیله نقلیه است، و شما هم مثل بقیه یک راننده‌اید. در هنگام دوچرخه‌سواری در خیابان  همه علائم رانندگی را رعایت کنید.

3-8- حق تقدم را رعایت کنید. 

تقریبا همیشه اینگونه است که وسائل نقلیه‌ای که می‌خواهند از یک معبر کوچکتر به یک معبر بزرگتر وارد شوند می‌بایست صبر کنند تا جریان ترافیک برای ورودشان مناسب گردد. اگر قصد دارید که از یک معبر کوچکتر (یا از پیاده‌رو یا مسیر مخصوص دوچرخه) به یک معبر اصلی وارد شوید می‌بایست از سرعت خود کاسته و بررسی کنید که مسیر برای ورود شما خلوت باشد. این شامل رعایت حق عابرین پیاده نیز می‌شود و زمانی که آنها در حال عبور از خیابان هستند می‌بایست منتظر بمانید تا رد شوند. ‌

4-8- رفتارتان می‌بایست قابل پیش‌بینی باشد. 

در یک مسیر مستقیم برانید؛ ویراژ نروید. هنگامی که قصد دارید به سمت راست یا چپ خود جابجا شوید به رانندگان دیگر علامت بدهید.

5-8- در تمام اوقات هوشیار باشید. 

هم از چشمانتان استفاده کنید و هم از گوش‌هایتان. مراقب چاله‌ها و دست اندازها، ترک‌های آسفالت، برگ‌های خیس، درپوش‌های فاضلاب، خط آهن و هر چیز دیگری که ممکن است باعث شود کنترل دوچرخه را از دست بدهید باشید. به صدای عبور و مرور وسائل نقلیه اطراف توجه داشته باشید تا از موقعیت‌های خطرناک در امان بمانید. در هنگام رانندگی هدفون در گوش نداشته باشید.  

6-8- پیش از دور زدن نگاه کنید. 

همواره پیش از آن که به راست یا چپ بپیچید به پشت سر نگاه کنید و منتظر بمانید تا وقفه‌ای در ترافیک رخ دهد. ضمنا پیش از پیچیدن علامت بدهید. توجه داشته باشید که جریان ترافیک در کجاها به راست یا چپ می‌پیچد.

7-8- مراقب خودروهایی که پارک کرده‌اند باشید. 

همیشه این احتمال وجود دارد که مسافری که قصد پیاده شدن دارد در یکی از خودروهای پارک شده را باز کند یا یکی از این خودروها شروع به حرکت کرده و به چپ بپیچد. فاصله‌تان را از خودروهای پارک‌شده حفظ کنید.

 

دوچرخه برقی‌کویر‌مدل3601

9-دوچرخه‌سواری در پیاده‌رو

ایمن‌ترین محل برای دوچرخه‌سواری خیابان است و البته انتظار هم این است که دوچرخه‌هایی که در خیابان می‌رانند همچون سایر وسائل نقلیه تمامی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند. اما …

کودکان کوچکتر از 10 سال به چنان رشدی نرسیده‌اند که بتوانند هنگام سواری در خیابان تصمیمات درستی بگیرند. آنها بهتر است در پیاده‌رو برانند.

اگر در پیاده‌رو می‌رانید:

ببینید که آیا در محل زندگی شما دوچرخه‌سواری در پیاده‌رو مجاز است یا خیر.

هنگام خروج از پیاده‌رو و ورود به خیابان، یا برعکس، مراقب سایر وسائل نقلیه باشید.

پیش از عبور از خیابان، نخست در کناره منتظر بمانید تا وقفه‌ای در ترافیک رخ دهد و همچنین مطمئن شوید که رانندگان سایر وسائل نقلیه متوجه حضورتان شده باشند.

 از بین دو خودروی پارک شده وارد خیابان نشوید چون قابل رویت نیستید و رانندگان سایر وسائل نقلیه را غافلگیر می‌کنید. 

 در پیاده‌رو، با گفتن عباراتی چون «ببخشید ببخشید» یا «سمت چپتون هستم» یا با استفاده از بوق و زنگ، عابرین پیاده را از حضور خود باخبر کنید.

 

 

انواع دوچرخه‌های برقی‌کویر

 

10- دوچرخه‌های کویرموتور

گروه کویرموتور با توجه به سابقه‌ی طولانی فعالیت در صنعت حمل و نقل و تولید انواع موتورسیکلت ، عرضه کننده انواع دوچرخه های معمولی و برقی برای بزرگسالان وکودکان نیز می باشد.

هم‌اکنون این محصولات در سایزها و رنگ‌های متنوع جهت استفاده در انواع شرایط جغرافیایی از جمله: شهری، کوهستانی، ساحلی و… در نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های کویرموتور در سراسرکشور قابل تهیه می باشند.

 

جهت اطلاع از مشخصات و شرایط فروش می‌توانید به سایت کویرموتور به آدرس  https://kavirmotor.com/ و یا بصورت حضوری به نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های کویرموتور مراجعه و همچنین با شماره  57406021 تماس حاصل نمایید.

1401/04/20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *