مقالات

دلایل برتری موتورسیکلت نسبت به اتومبیل

به مناسبت بیست و ششم آذر روز ملی حمل و نقل بر آن شدیم تا گامی در جهت فرهنگ‌سازی وسایل حمل و نقل و از جمله مهمترین آن‌ها موتورسیکلت که در کشور ما سال‌هاست، مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته، برداریم؛

موتور سیکلت در مقابل اتومبیل. این بحث به اندازه ساخت اولین خودروها، هنوز هم داغ است. فضای بیشتر اتومبیل را می‌خواهید، یا هوای تازه و آزادی که در موتورسیکلت‌سواری هست؟ این تنها نکته سخت تصمیم‌گیری نیست!

شما باید مواردی بیشتری مانند؛ مصرف سوخت، ارزش فروش مجدد (وسیله نقلیه)، پارکینگ و … را مقایسه کنید تا برای جابجایی خود بهترین تصمیم را بگیرید.

 .

نکات زیر شما را متقاعد می‌کند که موتورسیکلت وسیله بهتری برای جابجایی است!

تحقیقات نشان می‌هد که میانگین متوسط زمان یک سفر به محل کار یا تحصیل در تهران، بیشتراز 55 دقیقه به درازا می‌انجامد و این در اصطلاح “بیشترین وقت‌کشی”  در ترافیک است. این بخش مهمی از عمر همه ما است که در ترافیک تلف می‌شود. مطمئناً همه ما کارهای مهمتری از ترافیک – سپر به سپر- داریم. موتورسیکلت یک راه‌حل کارآمد است. یک پژوهش در استرالیا نشان داده است که، در ساعات اوج ترافیک یک سفر 30 کیلومتری در کلانشهر ملبورن، اتومبیل تقریباً 3 برابر موتورسیکلت زمان صرف کرده است.

به طور مشابه، در بلژیک داشتن تنها 10٪ موتورسیکلت بیشتر در جاده می‌تواند میانگین زمان سفر را تقریباً 8 دقیقه برای همه مسافران کاهش دهد.

اگر از ترافیک روزانه خسته شده‌اید، زمان آن فرا رسیده که موتورسیکلت را جاگزین اتومبیل کنید.

.

تحقیقات نشان می‌دهد که هر راننده به طور متوسط در هر سال تقریباً 100-150 ساعت را در ترافیک می گذراند. که البته این آمار در کلانشهرهایی مانند تهران بسیار بیشتر است. بنابراین تقریباً کل یک هفته سال از عمر ما در ترافیک به هدر رفته است.

شاید ما بتوانیم از این زمان بهره بهتری نسبت به وقت‌کشی در ترافیک ببریم. خوب، به نظر می‌رسد این راه حل در استفاده از موتورسیکلت است. پژوهشی دیگر نشان می‌هد که در ساعت‌های اوج، یک سفر 30 کیلومتری با موتورسیکلت، تقریباً 3 برابر سریعتر از اتومبیل است.

به همین ترتیب ، یک مطالعه تخمین زده است که داشتن فقط 10٪ موتورسیکلت بیشتر می‌تواند میانگین زمان سفر را تقریباً 8‌دقیقه برای همه مسافران کاهش دهد.

اگر از ترافیک روزانه خسته شده‌اید، زمان آن رسیده است که وسیله نقلیه خود را به موتورسیکلت ارتقا دهید.

 

اتومبیل ها بزرگ هستند و یافتن جایی برای پارک اتومبیل بسیار دشوار است. از طرف دیگر موتورسیکلت‌ها بسیار کوچکتر هستند. به این ترتیب، پارک کردن موتورسیکلت معمولاً آسان‌تر است‌. زیرا موتورسیکلت در فضاهای تنگتری که اتومبیل فقط خواب آن را می‌بیند ، جای می‌گیرد. این نه تنها باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود، موجب آرامش شما و حتی با توجه به گران بودن پارکینگ اتومبیل، صرفه اقتصادی دارد.

تحقیقات نشان می دهد که در ایران، متوسط پیمایش هر خودرو در روز با در نظر گرفتن مصرف، ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتراست و می توان گفت هر خودرو در روز سال گذشته ۵۰ کیلومتر در روز حرکت داشته است. و این میزان معادل 11 میلیون تومان در سال است. پول زیادی ست!

می‌تواند که اینگونه باشد، زیرا موتورسیکلت‌ها سوخت بسیار کمتری نسبت به اتومبیل‌ها لازم دارند.

در حقیقت ، بیشتر موتورسیکلت‌های معمولی، توانایی انجام حداقل 3.92 لیتر در 100 کیلومتر را دارند‌، در حالی که حتی کم مصرف‌ترین اتومبیل‌ها نیز در بهترین حالت 4.7 لیتر در هر 100 کیلومتر بنزین مصرف می‌کنند. این تفاوت بسیار چشمگیری است و با گذشت زمان، این کارآیی بیشتر می‌تواند صرفه‌جویی خوبی باشد.

در این حالت اگر میزان آسیب‌رساندن به محیط زیست را هم در نظر بگیریم، باید گفت که استفاده از موتورسیکلت نسبت به اتومبیل، سبز بنظر می‌رسد.

 

تصور کنید؛ آفتاب گرم‌، نسیم خنک‌، جاده باز و رایحه ترکیبی چرم و طبیعت. احساس هوای تازه و آزادی را که هنگام موتورسواری تجربه می کنید‌، در کمتر جای دیگری یافت می‌شود.

باورش سخت است، اما مطالعات نشان داده است که موتورسواری می‌تواند استرس را کاهش دهد و موجب آرامش شود. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که موتورسیکلت ‌سواری تأثیر مثبتی بر کاهش سطح استرس دارد (نشانگرهای زیستی هورمونی 28 درصد در مقایسه با سایر فعالیتهای اندازه گیری شده را پایین می‌آورد.)

به نظر می‌رسد این بهترین بهانه برای رسیدن به جاده است!

 

موتورسیکلت سرگرم کننده است. واقعاً بسیار سرگرم کننده است. تقریباً کاملاً مشخص است. آیا حتی نیاز به توضیح بیشتر داریم؟

در حال عبور از خیابان و جاده هستید و راه برای شما باز است. در حال پمپاژ آدرنالین هستید و قصد دارید در طول زندگی ماجراجویی کنید.

یادتان می‌آید، آخرین باری که فقط برای سرگرمی به رانندگی رفتید، کی بوده است؟ برای یک راننده اتومبیل – در بیشتر اوقات- ماشین شما احتمالاً فقط راهی برای رسیدن از نقطه الف به نقطه ب است. از سوی دیگر، موتورسیکلت‌ها می‌توانند سرگرم کننده باشند و نه فقط یک وسیله نقلیه!

بنابراین ، موتورهای خود را آماده کنید و برای استفاده از زندگی خود آماده شوید!

 

موتورسیکلت؛ نه تنها بسیار سرگرم کننده است، بلکه برای ما مفید است. یک موتورسوار 70 کیلوگرمی طی یک ساعت راندن به طور متوسط ​​170 کالری می سوزاند – تقریباً 40 کالری بیشتر از رانندگی در یک ساعت با اتومبیل -. بعلاوه؛ موتورسواری بیشتر از رانندگی عضلات را درگیر می‌کند و به شما یک تمرین کامل و بدنی متناسب می‌دهد. گرچه این مساله برای کنار گذاشتن روال منظم ورزش کافی نیست‌، اما مطمئناً یک پاداش خوب است!

تحقیقات نشان داده است که تنها یک ماه پس از خرید اتومبیل، 10٪ از ارزش آن پایین می‌آید. بعد از یک سال، این استهلاک به 20 درصد می‌رسد. معمولاً این رقم حدود 10٪ در سال در حال افزایش است ، یعنی پنج سال بعد متوسط ​​اتومبیل جدید تقریباً 50٪ از ارزش اولیه خود را از دست خواهد داد. این استهلاک سریع می تواند در زمان فروش مجدد به لحاظ اقتصادی به شما آسیب برساند.

در مقابل ، موتورسیکلت در هنگام استهلاک از نوسان کمتری برخوردار است. مطمئناً ، شما می توانید انتظار داشته باشید که فروش یک موتورسیکلت مقداری از ارزش خود را از دست بدهد، اما این رقم، بسیار کمتر از یک اتومبیل است.

آخرین باری که ماشین خود را تمیز کردید کی بوده؟!

 صادقانه، رانندگی زیر باران به حساب نمی‌آید. همچنین آبپاشی با شلنگ! منظور ما این است که واقعاً، داخل و خارج اتومبیل را کاملا تمیز کرده باشیم. اگر دوست دارید اعتراف کنید ، نگران نباشید، زیرا شما تنها نیستید.

خبر خوب این است که تمیز‌کردن موتورسیکلت‌ها نسبت به اتومبیل بسیار راحت‌تر است. به این دلیل ساده که نواحی تمیزکردن آن کمتر است. این امر به خصوص، در سواری با موتورسیکلت در مناطق شهری – جایی که احتمال کثیف شدن آن کمتر از اتومبیل می‌باشد – صادق است. بعلاوه، شما نگران کارهای آزاردهنده مانند تمیزکردن صندوق عقب یا زیر صندلی‌ها نیستید.

.

 

1399/09/24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *