مقالات

جشنی برای یک شروع تازه؛ بمناسبت 75سالگی تولد وسپا

وسپا زمانی پا به صحنه گذاشت که یک ملت، مشغول بازسازی خود پس از جنگ جهانی بودند و آن دوران را با آروزها، ایده ها، خلاقیت ها و امیدهای خود پر می نمودند. از آن زمان تا به حال، وسپا شادی وصف ناپذیری برای زندگی به ارمغان آورده و آینده را در آغوش کشیده است. وسپا اینگونه تاکنون به نمادی از آزادی و رهایی برای نسل جوان در سراسر دنیا تبدیل شده و سبک زندگی و هنر ایتالیا را با اوج فناوری ترکیب نموده است.

.

75سالگی تولد وسپا.

.

درخشش یک انرژی نو

داستان وسپا از سال 1946 آغاز شد و آنچه بیش از همه در شکل‌گیری این داستان نقش داشت ارتباط میان این برند و مخاطبینش بود. امروزه این اسکوتر سه عنصر عمده را در خود تجسم بخشیده است: سنت اصیل، مدرنیته، و هنر خوب زیستن؛ و همین‌ها باعث شده تا آن را نمادِ دوچرخ بخوانند. وسپا تحت پرچم نوآوری و با شعار “انقلاب در حمل و نقل” ظهور کرد اما خیلی زود به خاطر توانایی‌اش در وفق یافتن با روح زمانه – هر زمانه‌ای – به نماد ویژگی خاص بدل گشت.

وسپا در آغاز نقش یک “نیروی محرکه برای تغییر” را در سبک زندگی ایتالیایی‌ها در دوران پس از جنگ جهانی دوم ایفاء می‌کرد و این جایگاه خود را وامدارِ ترکیب دو عنصر خلاقیت و دانش مهندسی بود که در ژنتیک این برند نهفته بود. آن انقلاب ارتباطاتی که وسپا به پا کرد راه خود را در نقاط گوناگون جهان گشوده و آغازگر شکل جدیدی از ابراز هویت و سلیقه در میان آدم‌های گوناگون شد. Mod ها که جاده‌ها را صحنه‌های هنرنمایی‌های خود می‌پنداشتند از وسپا به عنوان بلندگوی فرهنگ جوانی استفاده کردند و این، وسپا را بیش از پیش محبوب و پسند دل‌ها ساخت. (Mod خرده‌فرهنگی بود که در اواخر دهه 50 میلادی در لندن پا گرفت و از آنجا به سراسر بریتانیا و کشورهای دیگر سرایت کرده. کت‌های تنگ خیاط‌دوز، سبک‌های موسیقی‌ای چون سول، ریتم ان بلوز و جاز، و بعدها راک، و اسکوترهایی چون لمبرتا و وسپا از عناصر عمده این خرده فرهنگ بودند. Mod امروزه نیز در مقیاسی کوچک وجود دارد.)

وجه تمایز وسپا توانایی آن برای پوشش دادن کلیت یک سبک زندگی است و از این رو این برند با آدم‌هایی تداعی می‌شود که مایلند خاص‌بودن، سرزندگی و ذهنیت نامتعارف خود را به رخ کشیده و پرچم زندگی خوشدلانه را بالا نگه دارند. رنگ‌های مدل‌های وسپا و همکاری آن با طراحان لباس‌های شهری به خوبی حس و حال جوانگرایی این برند را بازتاب می‌دهد. انجین وسپا نیز از خصوصیات حقیقتا منحصر‌به‌فرد آن است. وسپا با طراحی نوآورانه و اصیلش از آغاز خود را به عنوان یک وسیله نقلیه پیشرو که مناسب خانم‌ها نیز هست به اثبات رسانده و وسپاسواران زن در تمامی دهه‌های گذشته در تبلیغات این برند حضور داشته‌اند.   

.

75سالگی تولد وسپا.

.

از وسپا آموخته‌ایم که نوآور بودن یعنی همراه ساختن برند با آدم‌های خلاق و هنرمندان خوش‌فکر در سراسر جهان.

به پاسداشت این روحیه خلاقانه زیربنایی و با نگاه به افق آینده‌ای که امکانات بی‌حد و حصری را در دل خود جای داده است، مدل ویژه 75 سالگی وسپا (Vespa 75th Anniversary) به تنپوش خاصی آراسته شده است. وسپاسواران، این برند را نمادی از آزادی می‌دانند و تجسمی از تمایل ذاتی‌شان به اینکه خود اختیاردار زندگی و سفرهایشان باشند.

مدل ویژه 75 سالگی وسپا فراتر از چیزهای معمولی و روزمره است و بیش از هر مدل دیگری از وسپا از روحیه جوانگرایی و حال و هوای زمانه وام گرفته است. عدد نمادین 75 و سایر جزییات طراحی، با افتخار بر بدنه‌ای به رنگ بسیار خاص است که در ایتالیایی به آن جالو پیریته – Giallo Pirite – می گویند و تداعی‌گر رنگ‌های دهۀ چهلی‌ست و با زرد براق متالیک Giallo Zolfo کنتراست جذابی دارد. به همراه این مدل ویژه، یک پلاک فلزی براق به یادبود 75 سالگی وسپا نیز بر روی در محفظۀ وسایل داخلی هم نصب شده است.

.

75سالگی تولد وسپا

 

1400/02/04

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *