مقالات

تاریخچۀ موتورسیکلت موندیال ایتالیا

تاریخچۀ موتورسیکلت موندیال ایتالیا

قهرمان دوران طلایی مسابقات کلاسیک موتورسیکلت

 

.

.

 لوگو موندیال
.

.

تاریخچه شرکت موندیال

 .

.

.
کتاب طلایی افتخارات؛ 10 دوره قهرمانی جهان

5 بار قهرمانی جهان برای موتورسواران
5 بار قهرمانی جهان برای تولید کننده
14 بار پیروزی در GP کلاس 125
4 بار پیروزی در GP کلاس 250


.

.

 .

تاریخچه موندیال

.

.

پیشینه ای پر افتخار از پیروزی ها
.

1929

در این سال، شرکت FB Mondial در میلان ایتالیا توسط خانوادۀ بوسلی پایه گذاری شد. FB که مخفف “Fratelli Boselli” است در زبان ایتالیایی به معنای برادران بوسلی است. شهرت اصلی موندیال به دلیل قهرمانی های چشمگیر آن در مسابقات جهانی موتورسیکلت در بین سال های 1949 و 1957 است.

ماموریت شرکت این بود که با محصولاتی نوآورانه وارد کسب و کار موتورسیکلت در سراسر جهان شود. موندیال طیفی از محصولات جدید را به بازار عرضه کرد که چه به لحاظ طراحی و چه فناوری بسیار منحصر‌ به فرد و خاص بوده و هستند. محصولات موندیال در زمره محصولاتی است که هویت منحصر به فرد خود را دارند، و نه صرفا موتورسیکلت هایی مثل تمام موتورسیکلت های دیگر.


.

 

.

1948

.

.

تاریخچه موندیال 

 .

.


.

تولد نخستین اف بی موندیال با یک انجیین DOHC (دو میل بادامک بالاسری) چهارزمانه 125 سی سی. این موتور آرزوی کنت ژوزپه بوسلی به عنوان پدر خانواده را تمام و کمال برآورده می کند. بوسلی، جنتلمنی بود که موتورهای GD و CM می راند و برای سبکی و چابکی موتورسیکلت ارزش قائل بود.


.

.

تاریخچه موندیال

.
لوییجی کاوانا با این موتور، رکورد جدیدی برای سرعت در ثبت می کند که در زمان خود بسیار جالب توجه بود.

.

 

1949
.
.

یک سال پس از تولید اولین موتورسیکلت موندیال در 1948، نلو پاگانی نام خود را به عنوان اولین قهرمان جهان در کلاس 125 سی سی مسابقات گرند پری موتورسیکلت در سال 1949، و با پشت سر گذاشتن موتورسواران شرکت های مورینی (Moorini)، و ام وی اگوستا (MV Agusta) به ثبت رساند.

.

تاریخچه شرکت موندیال


.

 نلو پاگانی رکورد پیشین خود را شکسته و به میانگین 160 کیلومتر در ساعت می رسد.

.

.

 .

تاریخچه موندیال

.

.

.

در این سال، موندیال عنوان قهرمانی تولیدکننده (Constructor’s Title) در این مسابقات را نیز از آن خود می کند.
.
.

.

.mondial

 .

.

.

1950
.

.

.موندیال

.

.
برونو رافو در مسابقات قهرمانی جهان در کلاس 125 سی سی با شماره موتور 4، نفر اول می شود. هم تیمی های او، جیانی لئونی و کارلو اوبیالی، به ترتیب دوم و سوم می شوند.
.

.

 .

تاریخچه موندیال 


.
.

.

در این سال نیز موندیال عنوان قهرمانی تولیدکننده را برای دومین بار به دست می آورد.
.

.

.

تاریخچه موندیال

..


.

شروع تولید مدل های 125 سی سی در کلاس اسپرت و تورینگ

.

.

 

1951

.

.

تاریخچه شرکت موندیال.

.

کارلو اوبیالی نخستین قهرمانی جهانی خود را در کلاس 125 سی سی کسب می کند. هم تیمی های او جیانی لئونی و سی مک کندلس در رتبه های دوم و سوم جای می گیرند.

.
.

.

موندیال 

.

.

.
در این دوره، برای سومین بار پیاپی، موندیال عنوان قهرمانی تولیدکننده را کسب می کند.
.

.

.

تاریخچه شرکت موندیال.

.. 
.

مدل دوزمانه 160 سی سی جدید.

.
.

 .

تاریخچه شرکت موندیال.
.

.

مدل 200 سی سی چهارزمانه

.

.

 

1953

..

آغاز تولید مدل Sonio  با یک انجین 160 سی سی.

 

 .

 موتورسیکلت موندیال مدل Sonio

.

.

1954
.

 .

تاریخچه شرکت موندیال 

 .

.

.
در این سال مدل 175 سی سی جدید عنوان قهرمانی مسابقه کلاسیک میلان-تارانتو را از آن خود کرد در این مسابقه، فاویلینی و مارانگی نیز با همان موندیال 175، رتبه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

.
.

رومئو ونتوری با مدل 175 سی سی که از میل بادامک تک استفاده می کرد، برنده مسابقات میلانو-تارانتو شد.

در این مسابقه، پائولو مارانگی در ردۀ خود اول شد، و در مجموع با 62 ثانیه اختلاف، پشت سر رمو ونچوری قرار گرفت.
.
.

 .

مارانگی موسس شرکت موتورسیکلت سازی موندیال

 

مارانگی در جمع هواداران خود

.

 

.

 تاریخچه موندیال

.
.

.

معرفی مدل جدید دوزمانۀ 49 سی سی با نام Mondialino با جعبه دنده دو سرعته.

.

.

 .

تاریخچه موندیال.

.
.

.

معرفی مدل 200 سی سی کلاس اسپورت با 12 اسب بخار

.

.

 .

موتورسیکلت موندیال.

 

 .

1955
.

 

.

در این سال، تارکوینیو پرووینی با موتورسیکلتی با انجین 175 سی سی تیون شده برنده Shell Golden Globe در کلاس 250 سی سی می شود. این نخستین گام شرکت در جهت حرکت به سمت محصولات 250 سی سی بود.

رناتو سارتوری، رایدر دیگر موندیال نیز در این مسابقات حضور داشت.

 

.

 

.

تاریخچه موندیال 

 .

.

 

تاریخچه موندیال

.

.

آغاز تولید 175 TV ، یک انجین زنجیردار با میل بادامک تک که توسط مهندس پرامپولینی طراحی شد.

.


.

1956

.

 

.

در این سال، امیلیو اوستورِرو برنده مسابقات قهرمانی موتورکراس ایتالیا می شود.

.

.

 .

تاریخچه موندیال

.

..

عرضه مدل Champion 125cc  مجهز به میل سوپاپ بالاسری که تبدیل به یکی از پرفروش ترین مدل های اف بی موندیال می شود. مدل 175 سی سی Turismo به لحاظ فروش در مرتبه بعد جای می گیرد.

 

.

1957

.

.

سال طلایی موندیال و قهرمانی جهان در دو کلاس 125 و 250 سی سی

.

.

.

850
.

 

 

 تاریخچه موندیال

.
.

تارکوینیو پرووینی برنده مسابقات قهرمانی جهان در کلاس 125 سی سی می شود و اوبیالی و تاوری با موتورسیکلت های شرکت MV در رتبه های بعدی جای می گیرند.

همچنین در این سال، پائولو مارانگی در مسابقات Mugello GP جایگاه اول را کسب می کند.

.

..

پائولو مارانگی

پائولو مارانگی

 

.

 

در ادامۀ کورس افتخارات موندیال، در این سال سسیل استنفورد نیز برنده مسابقات قهرمانی جهان در کلاس 250 سی سی می شود و پرووینی و میلر، با موتورسیکلت های شرکت موندیال، به ترتیب دوم و سوم می شوند.

.

.

تاریخچه شرکت موندیال

.

.

به این ترتیب موندیال هم در کلاس 125 سی سی و هم در کلاس 250 سی سی، جایگاه اول تولیدکننده را نیز از آن خود می کند تا هم تعداد عناوین قهرمانی جهان برای رایدرها و هم قهرمانی های جهان برای تولیدکننده را برای هر کدام به عدد 5 برساند. داشتن 10 عنوان قهرمانی جهان در سال 1957، افتخاری بود که موندیال را به شهرت جهانی می رساند.  

.

.

 

.

تاریخچه شرکت موندیال

نمونه ای از موتورسیکلت 250 سی سی موندیال مدل 1957.

.

.

 

.

همچنین در این سال تولید مدل 175 سی سی SuperTurismo آغاز شد.


.

 

..

موتورسیکلت موندیال مدل SuperTurismo

 

 

.

.

1958 تا 1961
.

.

مدل 175 سی سی جدید با انجینی از نوع تک میل سوپاپ بالاسری (SOHC) عرضه می شود و در این بازۀ زمانی، تارانتو با همین موتور برنده مسابقات کلاسیک میلان شد. هم تیمی های او، فاویلینی و مارانگی نیز با این موتور، رتبه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

.

.

در این سال موندیال یک مدل تورینگ با نام COMFORT با حجم انجین 200 سی سی، با گیربکس چهار سرعته و توان 10 اسب بخار و به صورت نمونه معرفی کرد. این مدل قرار بود برای بازار آمریکا در نظر گرفته شود اما هیچ گاه به مرحله تولید انبوه نرسید.

 


..

موتورسیکلت موندیال COMFORT

.

.

1965

.

.

ژوزپه بوسلی به دلیل کسالت شرکت را ترک کرد و برادرزاده اش، ماسیمو، جایش را گرفت. ماسیمو در دوران کاری خود، برند را به تولید موتورسیکلت های زیبای 50 سی سی و Cross 125 سی سی با انجین های تولید Sachs معطوف نمود.

.

2001

.

.

در این سال، یک مدل 1000 سی سی با همکاری هوندا و موندیال به صورت تولید حدود معرفی می شود: مدل Piega با انجین Honda VTR SP1.


.

 

موتورسیکلت موندیال Piega

.

 

2002  شروعی دوباره

.

 

.

طی سال هایی که شرکت اف بی موندیال فعالیت خود را به حال تعطیل درآورده بود، کنت پیر لویجی بوسلی، مالک برند و سزار گالی، دارنده شرکت بین المللی PELPI (شرکتی ایتالیایی که در سال 2002 تاسیس شد)، بواسطه دوستی و شور و هیجان مشترکشان برای موتور سیکلت، دست به کار پروژه بلند پروازانه ای شدند. ایده آنها این بود که کار این برند را درست از جایی که متوقف شده بود دوباره از سر شروع کنند. آنها به آن اصولی که زمانی اف بی موندیال نماینده شان بود، یعنی ویژگیهای زیبایی شناختی و فن آورانه وفادار ماندند.

.

2014

.

.

در سال 2014، بوسلی و گالی با ترسیم نخستین طراحی هایی که قرار بود اولین موتورسیکلت نسل جدید از روی آن ساخته شود، پایه و اساس پروژه را بنا نهادند.

.

2015

.

.

در این سال،  آن طرح ها به واقعیت پیوستند و اینگونه، نسل جدید موتورسیکلت موندیال با نام HIPSTER که همان زبان طراحی زیبای نسل قبل را داشت با فناوری های جدید خلق شد. هیپستر معرف بازگشت اف بی موندیال به اوج بود. این مدل نامش را از نسل هیپستر می گرفت، نسلی که همچون خود موندیال در دهه 40 متولد شده بودند، نسلی که نماینده “یک شیوه بودن در جهان” و یک “سبک زندگی” بود و می خواست استانداردهای نهادینه‌ شده زمانه خود را دور بزند. نسلی که به آینده چشم داشت.

.

.موتورسیکتل موندیال hps 250

.

.

در حقیقت این سال را می توان سال تولد دوبارۀ اف بی موندیال نامید. سالی که مدل HPS 125 در نمایشگاه EICMA 2015 در میلان معرفی شد.

.

2017

.

.

در این سال، مدل جهانی و خاص موندیال با نام HPSیا Hipsterکه پیش از این در سال 2015 معرفی شد، بار دیگر در نمایشگاه ایکما (EICMA) 2017 در میلان ایتالیا درخشید. طرح هیپستر در کلاس کافه ریسر (Café Racer) با طراحی خاص و خالص ایتالیایی، ترکیبی از اف بی موندیال کلاسیک و روح فن آورانۀ انجین DOHC انژکتوری مجهز به سیستم خنک کننده مایع است. بازبینی هایی که در کوچکترین جزییات اعمال شده و طراحی صحیح طرز نشستن راکب، رویای سواری با یک برند کلاسیک را برای راکب تحقق می بخشد.

موندیال hps 250

 

فلسفۀ طراحی محصولات موندیال در مدل HPS:

.

.

موندیال، اساساً دوست ندارد شبیه هیچ محصول دیگری باشد و چیزی به نام تقلید در فرهنگ این برند ایتالیایی جای ندارد. نمونۀ بارز این فلسفۀ طراحی را می توان در مدلHPS  به وضوح مشاهده کرد. طراحی منحصر به فرد برای شکل قرار گرفتن اگزوز، حکم امضای Mondial را دارد. چراغ جلوی بسیار خاص این محصول نیز با وسواس بالایی طراحی شده است.

.
.

موندیال hps 250

.

.

.
جای گیری سیستم تعلیق عقب در ترکیب با این اگزوز خاص، موجب کاهش مرکز ثقل و چالاکی بیشتر این محصول شده است.
.
..

موندیال hps 250

.

.

.
دوشاخ جلو با قطر 40 میلیمتر، وجود دو کمک فنر عقب در طرفین موتورسیکلت، چرخ های پره دار، زین تمام چرم و طراحی خاص آینه ها که در دو موقعیت مختلف قابل نصب است، بر روح کلاسیک این محصول جذاب تاکید می کنند.

 

موندیال hps250

.
.

.

موندیال، عناصر کلاسیک را با فناوری ترکیب نموده است. با سواری این موتورسیکلت بسیار خاص، در عین حال که حس رویایی موتورسیکلت کلاسیک خالص ایتالیایی کلاس کافه ریسر در شما ایجاد می شود اما شما از ویژگی های بروزی همچون انجین انژکتوری با ساختار مدرن، سیستم ترمز ضد قفل (ABS)، و صفحه سنجشگر دیجیتال بهره مند می شوید.

.

 

2019 – مدل پاگانی (Pagani)– هفتاد سال پس از اولین قهرمانی
.
.

اف بی موندیال، پیرو گام هایی که پیش از این برداشته بود و به منظور برآورده ساختن تقاضاها در بازارهای امروزی، مدل Sport Classic را در سال 2019 به بازار عرضه کرد.

 

موتورسیکلت پاگانی موندیال

..

.

موندیال در نظر دارد تا با رده محصولی Sport Classic جای پای خود را در بازار اروپا محکم کرده و به تلاش های خود برای فتح آسیا ادامه دهد، تلاش هایی که پیش از این در چین، کره جنوبی و ژاپن آغاز گشته بود.

.

 

.

اف بی موندیال (F. B. Mondial)، بعد از تولد دوباره اش، بار دیگر در مسیر صحیح تبدیل شدن به یک تولیدکننده پیشرو قرار گرفت. موفقیت خارق‌ العاده مدل های HPS 125 و HPS 300 در فاصله سال های 2015 و 2018 این برند را یکراست به سمت عرضه مدل Sport Classicدر سال 2019 هدایت کرد. همه این اتفاق‌های خوب در آستانه هفتادمین سالگرد نخستین قهرمانی جهانی اف بی موندیال رخ داده اند.
.

.

.

موندیال پاگانی

.
.

.

موتورسواری که این قهرمانی را از آن موندیال کرد نلو پاگانی (Nello Pagani) بود. این نسخه از موتورسیکلت نیز هفتاد سال پس از اولین قهرمانی او با موتورسیکلت موندیال به افتخار او نامگذاری شد.

..

 

.

نلو پاگانی در 1949.

نلو پاگانی در 1949

.
تاریخچه موتورسیکلت موندیال

.
.

.

2020 – مدل فلت ترَک (Flat Track)
.

.

شرکت موندیال که همواره چشم به آینده دارد، به سرعت مدل آتی خود را هم به نمایش گذاشت: FLAT TRACK. این مدل نیز، همچون Sport Classic، همان ساختار فنی سری HPSرا دارد.  FLAT TRACK در سال 2020 روانۀ بازار شد.

 

.
موتورسیکلت آفرود SMX
.

 

موندیال در حال حاضر موتورسیکلت های کلاس آفرود با نام SMX  نیز عرضه می کند.

.

کویر موتور، نمایندۀ رسمی و انحصاری موندیال ایتالیا در ایران

 

1400/09/21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *