مقالات

تاریخچه کابالرو

 

.

Fantic Motor یک شرکت ایتالیایی سازنده موتورسیکلت است. این شرکت کار خود را در سال 1968 با ساخت و صادرات موتورسیکلت‌های اندرو، موتورسیکلت‌های مینی و گوکارت آغاز کرد. در حال حاضر نیز فنتیک در همان زمینه مشغول به کار است اما نامهای رده محصولات به دوال-اسپرت و موتوراد (سوپرموتو) تغییر کرده است.

.

.

.

.

1968 – داستانی که سالها پیش آغاز شد

.

دکتر ماریو آریاتی، کسب و کار خانوادگی را رها کرد تا با همراهی هنری کپل، که در آن زمان مدیر فروش خارجی در گارلی بود، شرکتی برای تولید موتورسیکلت های مینی، گوکارت و اندرو، برای فروش در بازار آمریکا تاسیس کند. این شرکت که Fantic Motor نام گرفت کار خود را در 1968 در بارزاگو ایتالیا آغاز کرد.

.

.

.

.

1969- Caballero

در نوامبر 1969 برای نخستین بار، یک موتورسیکلت آفرود 50 سی سی در نمایشگاه بین المللی دوچرخه و موتورسیکلت در میلان به نمایش در آمد: Cross Caballeroمحصول فنتیک. این اسکرمبلر 50 سی سی توسط جولیوس مافسولی ساخته شده بود و یک بدنه نقره ای ساخت فرلیچی، یک انجین Minarelli P4 SS و یک باک زردرنگ چشمگیر داشت. کابالرو کراس در اصل مسابقه‌ای نبود بلکه یک موتورسیکلت سبک وزن ساده و با ظاهری اسپرت بود و با قیمت پایینی که داشت می‌توانست علاقه فزاینده مشتریان به موتورسیکلت‌های آفرود را ارضاء کند. کابالرو خیلی زود به یکی از موتورسیکلت های محبوب مردان جوان تبدیل شد.

.

.

.

1970 – نخستین سری تولیدی Caballero

.

در بهار سال 1970 فنتیک نخستین سری تولیدی caballero را – که در اغاز قرار بود شامل 500 واحد باشد – در 10000 واحد عرضه کرد. در اواخر دهه 70 ، فنتیک مدل های جدید Super Special 4M و 6M Competition را معرفی کرد.

.

.

.

1971 –Caballero 100cc

.

کابالرو 100 سی سی تولید شد. این مدل در همان سال در Milan Super Rocket برای فروش عرضه شد.

.

.

.

1974 – Caballer 125 سی‌سی با انجین Minarelli

.

در سال 1974 ، مدل Caballero regularity معرفی شد که نخستین مدل با انجین 125 سی سی Minarelli و همچنین نخستین مدل Cross 125 بود. این موتورسیکلت که در سه رنگ مختلف عرضه می‌شد، انجینی تک سیلندر و دو زمانه داشت.

.

.

.

1975 – تیم مسابقه Fantic Motor

.

تیم مسابقه fantic Motor تشکیل شده و شرکت در مسابقات موتوکراس را اغاز کرد. این تیم شامل سه راکب جوان بود: کریسمس موسدا در کلاس 50 سی سی، و مورنو فوساتی و جیانی گوانزیرولی در کلاس 125 سی سی. از سال 1975 به بعد مدل های 50 سی سی از یک واحد حرارتی جدید برخوردار شدند که طراحی آن توسط خود فنتیک انجام گرفته بود. در فاصله سال 1975 تا 1980، مدل ها در سه دسته جای گرفتند: Super ، Casa و Competizione . رانندگی با دو تای اول در جاده های شهری مجاز بود اما از سومی فقط برای مسابقات می‌شد استفاده کرد.

.

1976 – Caballero regolarita 125، شش دنده (6M)

.

Caballero regolarita 125 تغییراتی را از سر گذراند و از یک واحد حرارتی جدید بهره مند شد که توسط فنتیک و با اقتباس از mineralli ساخته شده بود، با این تفاوت که جعبه دنده ای 6 سرعته داشت.

.

.

.

1977 – نخستین مدل Trial 125

.

پروتوتایپ اولیه مدل Trial 125 ساخته شده و در اواخر همان سال به مرحله تولید رسید. Trial 125 واحد حرارتی جدیدی داشت که محصول خود فنتیک بود. نخستین تجربه مسابقه‌ای این موتورسیکلت در junior Championships of Trial بود.

.

.

.

1978 – آغاز تولید Mik 26

.

Mik 26 که رقیب Caballero 50 بود حتی امروزه نیز تحسین طرفداران را بر می انگیزد. در سال 1978 موتورسیکلت Mik 26 تنها در اختیار معدودی از شرکت کنندگان در مسابقات قرار گرفت اما در سال بعد از آن به بازار عرضه شد. موتورسیکلت سبک وزن The Parador نیز در همین سال وارد مرحله تولید شد که تاثیر قابل ملاحظه ای در افزایش درآمد فنتیک داشت. در عکس زیر Mik 26 را در سال 1980 می بینید.

.

.

.

1979 – Trial50 سی سی و Trial200 سی سی

.

در سال 1979، فنتیک تولید Trial 50 سی سی و متعاقبا Trial 200 سی سی را آغاز کرد. یک گونه 75 سی سی Trial نیز تولید شد که تصویر آن را در بالا می بینید.

.

1980 – شرکت در نخستین مسابقات Trial

.

فنتیک با موتورسوارهایی از ایتالیا و کشورهای دیگر برای نخستین بار در رقابتهای Trial شرکت کرد. فنتیک در مسابقات موتوکراس نیز نتایج خوبی کسب کرد و یک مدل جدید 125 سی سی نیز برای موتوکراس ساخت. در تصویر بالا، روبرتو داوریو را در حال صعود از یک آبشار میبینید.

.

1981 – سال پیروزی های بزرگ

.

در این سال فنتیک برنده مسابقات شش روزه Elba Island شد. این نوع مسابقات از آن سال به بعد به جای Regolarita ، اندرو نام گرفت. فنتیک، هم در مسابقات قهرمانی اروپا و هم در مسابقات قهرمانی ایتالیا به مقام نخست دست یافت. ستارگان آن سال گوالتیرو بریسونی و آنجلو سینیورلی بودند. هدف تازه فنتیک آن بود که در رقابت های ترایل (Trial) جایگاه های برتر را کسب کند.

.

.

.

.

.

1982 – Trial 240

.

شرکت، ژیل بورگات را برای مسابقات ترایل به خدمت گرفت. بورگات در سال پیش از آن، با SWM قهرمان مسابقات جهانی ترایل شده بود. فنتیک Trial 240 را ساخت که نخستین موتورسیکلت رده ترایِل بود که انجینش را خود فنتیک ساخته بود. بورگات با 240 به مقام سوم دست یافت و در مسابقات قهرمانی بزرگسالان ایتالیا (Italian senior) نیز میگوئیل تابارلی و جیانی تابارلی مقام های دوم سوم را برای فنتیک کسب کردند. در کلاس 50 سی سی ، دیه‌گو بوسیس به مقام اول رسید که این سرآغازی بود برای دوران حرفه ای درخشان وی.

.

.

.

1983 – Trial 300

.

فنتیک به تلاش های خود برای رسیدن به عنوان قهرمانی مسابقات جهانی ترایل ادامه داد. در راستای همین تلاش ها بود که نمونه اولیه Trial 300 ساخته شد. ژیل بورگات در مسابقات جهانی ترایل چهارم شد و در مسابقات ارشد ایاتالیا، رناتو چیابرتو به مقام دوم دست یافت. دیه‌گو بوسیس هم بار دیگر در 50 سی سی اول شد.

.

.

.

1984 – آغاز به کار تیِری میشاد برای فنتیک

.

تیری میشاد که سابق بر این برای تیم SWM کار می کرد، برای تیم ترایل فنتیک به میدان آمد. وی در مسابقات جهانی ترایل به مقام سوم دست یافت. رناتو چیابرتو در مسابقات ترایل ارشد ایتالیا اول شد و بوسیس هم برنده مسابقات ترایل جوانان شد. حال دیگر فنتیک مهیاء آن بود که گام بزرگی به جلو بردارد. در عکس بالا ژیل بورگات را می بینید.

.

.

.

1985 – کسب نخستین عنوان قهرمانی جهان

.

.

ساخت نخستین موتورسیکلت ترایلی دارای مونوشوک و ترمز دیسکی توسط فنتیک که 301 نام گرفت. میشاد با این موتورسیکلت موفق به کسب مقام اول در مسابقات جهانی ترایل شد. در عکس بالا میشاد و موتورسیکلت 301 را در راند آخر مسابقات جهانی ترایل در آلمان می بینید.

…..

.

1986 – دومین عنوان قهرمانی جهان برای فنتیک

.

فنتیک با 301 series 2 پا به عرصه مسابقات گذاشت و میشاد با این موتورسیکلت برای بار دوم عنوان قهرمانی جهان را برای فنتیک کسب کرد. فنتیک دیگر جزو تولیدکنندگان بزرگ و مطرح موتورسیکلت به شمار می آمد.

.

.

.

.

1987 – Trial 303

.

میشاد با موتورسیکلت trial 303 تارز را شکست داده و به مقام سومی مسابقات قهرمانی جهان می رسد.

.

.

در 1988، میشاد، اسطوره فرانسوی مسابقات ترایل، با شکست دادن جوردی تارس اسپانیایی برای بار سوم عنوان قهرمانی جهان را برای فنتیک کسب می کند. موتورسیکلت او در این مسابقات، 303 series 2 است که ساخت آن ماحصل چند بازنگری اساسی در Trial 303 است.

.

.

.

.

.

دوران معاصر:

محصول کابالرو اسکرمبلر

سری محصولات چشمگیر فنتیک در ردۀ موتورسیکلت خیابانی با داشتن روح آفرود با نام کابالرو اسکرمبلر عرضه می شود.

در ایران در سال 1398 شرکت کویر موتور با اخذ نمایندگی رسمی و انحصاری برند ایتالیایی Fantic، اقدام به واردات محصول کابالرو اسکرمبلر کلاس 250 سی سی با نام Caballero Scrambler 249 نمود.

 

1398/11/13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *