مقالات

تاریخچه هوسکوارنا

تاریخچه هوسکوارنا

از آغاز تا قبل از جنگ جهانی دوم

در سال 1689 و به فرمان پادشاه سوئد، یک شرکت و کارخانه ساخت اسلحه در شهر هوسکوارنا سوئد بنا نهاده شد که هوسکوارنا نام گرفت. این شرکت در آغاز تولید‌کننده تفنگ‌های فتیله‌ای بود و حتی امروزه، یکی از لوگوهای آن دو تفنگ فیتیله‌ای را از سوراخ یک بشکه نشان می‌دهد. در سال 1872، هوسکوارنا تولید وسایل خانگی‌ای نظیر چرخ گوشت و چرخ خیاطی را آغاز کرد و در سال 1896، دوچرخه را هم به مجموعه محصولات خود افزود.

هوسکوارنا، که مثل بسیاری دیگر از سازندگان موتورسیکلت کارش را با تولید دوچرخه آغاز کرده بود، در 1903 دست به کار ساخت موتورسیکلت شد که در واقع دوچرخه‌های دارای انجین بودند. در نخستین موتورسیکلت‌های این شرکت که به هوسکی معروف شده بودند، از انجین‌هایی ساخت کشورهای دیگر استفاده می‌شد اما از سال 1918، هوسکوارنا کار تولید محصولاتی که همه قطعاتشان در خود شرکت ساخته می‌شد را آغاز کرد. همان موقع‌ها بود که شرکت با ارتش کشور سوئد قراردادی امضاء کرده و وارد مسابقات بین کشوری و در مسافت‌های طولانی شد. در 1920، هوسکوارنا نخستین کارخانه ساخت انجین خود را تاسیس کرده. نخستین انجین ساخت این کارخانه، یک انجین دو سیلندر چهارزمانه 550 سی سی (با زاویه سیلندر 50 درجه) بود، شبیه به انجین‌های ساخت Harley-Davidson و Indian .

در مسابقات جایزه بزرگ سوئد در سالهای 1933 و 1934 اعضاء تیم هوسکوارنا بارها مقام اول را کسب کردند و بعدها طی 80 سال حضور موتورسیکلت‌های هوسکوارنا در مسابقات، پیروزی‌های مکرر در این شرکت به رسمی خوشایند و روالی عادی بدل شد.

دهه 50 میلادی

1953 و تولد موتوکراس . در اروپای پس از جنگ جهانی دوم، شکل جدیدی از مسابقات موتورسواری رواج پیدا کرد که موتوکراس نام گرفت. از بعد از سال 1953 مسابقات موتوکراس در سراسر اروپا برگزار می‌شد و در این میان موتورسیکلت‌های جاده‌ای سبک‌ وزن و تک-سیلندر هوسکوارنا به یکی از گزینه‌های محبوب برای کاربردهای آفرود بدل شدند.

1955. سیلورپیلن معروف. سیلورپیلن که در زبان سوئدی به معنای “پیکان نقره‌ای” است از مدل‌های پیشرو هوسکوارنا محسوب می‌شود که برای کاربری آفرود ساخته شده بود. این موتورسیکلت چابک که فقط 75 کیلوگرم وزن داشت، با دوشاخ تلسکوپی جلو، ضربه‌گیرهای هیدرولیک و انجینی که روی بدنه نصب شده بود، در زمره محصولات انقلابی زمانه خود به شمار می‌آمد.

نخستین قهرمانی جهانی موتوکراس برای هوسکوارنا در سال 1959 رقم خورد. رولف تیبلین بود که توانست با هوسکوارنا 250 سی سی اش به این عنوان دست یابد. این قهرمانی، برای تیبلین و هوسکوارنا هردو سرآغاز یک دوران طولانی پربار حضور در مسابقات موتوکراس محسوب می‌شود چرا که در سال‌های پیش رو تیبلین توانست با محصولات هوسکوارنا چندین عنوان جهانی دیگر، پیروزی‌هایی در “Motocross des Nations” و حتی مقام قهرمانی Baja 1000 را کسب کند. در سال 1960، بیل نیلسون نخستین عنوان قهرمانی‌ را در کلاس 500 سی سی نصیب هوسکوارنا کرد. پیروزی رولف تیبلین در سال 1959 با یک هوسکوارنا 250 سی سی برای این شرکت الهام‌بخش بود و باعث شد تا شرکت در سال بعد یک مدل موتورسیکلت موفق برای نیلسون تهیه ببیند. به این ترتیب، دورانی برای هوسکوارنا آغاز شد که در آن موتورسیکلت‌های موتوکراسی با کورس پیستون زیاد، دست بالا را پیدا کردند.

دهه های پرافتخار 60 و 70

با رونق گرفتن موتورسیکلت‌های آفرود، دورانی طلایی هوسکوارنا نیز فرا رسید. هوسکوارنا که مرتبا در بزرگترین مسابقات جهانی به پیروزی هایی دست می یافت به ابرقدرت موتوکراس جهانی بدل گشت. 14 عنوان جهانی در مسابقات موتوکراس، 24 عنوان قهرمانی اروپایی و 11 پیروزی در Baja 1000 هوسکوارنا به سرعت برترین برند آن دوران در زمینه موتورسیکلت مسابقه ای آفرود شد. در تمام دهه 70 نیز رژه پیروزمندانه و جهانی هوسکوارنا در عرصه آفرود ادامه داشت.

آوازه هوسکوارنا از صحنه مسابقات آفرود بسی فراتر رفت و در اواخر دهه 70، هواسکوارنا که تا آن موقع به عنوان تولید‌کننده بخش خاصی از بازار موتورسیکلت شناخته می‌شد ناگهان خریدار پیدا کرد. در 1977، الکترولوکس، یکی از بزرگترین شرکت‌های سوئد Husqvarna Motorcycles را به مالکیت خود در آورد. به این ترتیب کسب و کار هوسکوارنا، در گذر از مسیرهای خاک آلود مسابقات موتوکراس، جدی تر شد.

دهه‌های اخیر؛ محصولات نوین و تغییر مالکیت‌ها

هوسکوارنا به تملک KTM در می‌آید

حرکت به طرف جنوب و جدایی بزرگ

پرچم همچنان بالا است. وقتی هوسکوارنا در 1983 از یک مدل 4 زمانه 500 سی سی که طراحی جدیدی داشت رونمایی کرد عملا الگو و استاندارد جدیدی در جهان موتورسیکلت مطرح شد. این موتورسیکلت آفرودی سبک و خوش فرمان و هوا-خنک ، پیشتاز نسل جدیدی از موتورسیکلت‌های مسابقه‌ای 4 زمانه شد. در 1987 بخش موتورسیکلت شرکت هوسکوارنا به cagiva، شرکت ایتالیایی ساخت موتورسیکلت فروخته شده و بخشی از MV Agusta Motor S.p.A شد. از آن پس این موتورسیکلتهای معروف به هوسکی در وارسه ایتالیا ساخته می‌شدند، اما متعاقبا این واگذاری مالکیت، تیم اصلی طراحی و ساخت هوسکوارنا ترجیح داد که در سوئد بماند. به این ترتیب در سال 1988 این بخش از شرکت جدا شد و Husaberg را تاسیس نمود. در سال 2007، BMW که برای تولید رده ای از موتورسیکلت‌های آفرود برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای داشت، Husqvarna Motorcycle را خریداری کرد. پیشینه طولانی فعالیت هوسکوارنا و فهرست بی نظیر افتخارات این شرکت در زمینه آفرود، جذابیتی برای بی ام دبلیو داشت که نمی‌شد از آن صرف نظر کرد.

تملک توسط KTMو اتحاد مجدد هوسکوارنا

در اوایل سال 2013، گروه بی ام دبلیو اعلام کرد که Pierer Industrie (مالک Husaberg)، تمامی سهام Husqvarna Motorcycles را خریداری کرده است. به این ترتیب، دو نیمه این برند بار دیگر به هم پیوستند. استفان پیرر، مدیرعامل Pierer Industrie ، در عین حال مدیر عامل Cross Industries بود که در آن زمان سهامدار اصلی شرکت مادر KTM-Sportmotorcycle ، یعنی KTM محسوب می‌شد. استفان پیرر همچنین مدیر عامل KTM بود. در اواخر سال 2013، مالکیت مستقیم شرکت Husqvarna و همچنین حقوق لایسنس آن از Pierer Industrie به KTM AG منتقل شد و به این ترتیب Husqvarna Motorcycle (شرکت با مسئولیت محدود) که به تازگی تاسیس شده بود، بخشی از KTM Group شد.

2014، اولین سال کامل تجاری برای برند ” نسل جدید” هوسکوارنا موتورسایکلز محسوب می‌شود. استفاده از فناوری پیشرفته روز و بازگشت به ترکیب رنگ کلاسیک موتورسیکلت های شرکت، یعنی همان سفید و آبی و زرد معروف، باعث استقبال استنثنایی دوستداران موتورسیکلت در سراسر جهان شد. فروش آن سال هوسکوارنا رکورد زد. در سال 2015، Husqvarna Motorcycle تکلیف خود را با چشم انداز آینده‌اش روشن کرد و مدل 701 SUPERMOTO را معرفی کرد که از اوایل 2016 بعه بازار عرضه شد. این مدل، از بازگشت هوسکوارنا به ریشه‌هایش، یعنی موتورسیکلت‌های خیابانی تک-سیلندر، خبر می‌داد. در 2016، مدل‌های تولیدی VITPILEN 401 و SVARTPILEN 401 معرفی شدند. ایده VITPILEN 701 نیز که در سال 2015 معرفی شده بود گامهای بزرگی به سمت تبدیل شدن به یک مدل تولیدی برداشت. با تمرکزی که هوسکوارنا بر نوآوری و پیشرفت دارد، تعجبی ندارد اگر شاهد نقطه‌عطف‌های بیشتری در مسیر این برند باشیم. در نمایشگاه EICMA در سال 2017 از مدل خیابانی این برند یعنی VITPILEN رونمایی شد. از پروتوتایپ SVARPILEN نیز می‌توان حدس زد که رده محصولات خیابانی هوسکوارنا موتورسایکلز در آینده چه تغییر و تحولاتی را در آینده از سر خواهد گذراند.

در ایران در سال 1398 شرکت کویر موتور با اخذ نمایندگی رسمی و انحصاری این برند بسیار خوشنام سوئدی-اتریشی، اقدام به واردات محصول کلاس اندرو چهارزمانۀ کلاس 250 سی سی با نام FE 249 نمود.

 

 

1398/11/12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *