web site hit counter

دسته موتورسیکلت؛  قهرمانی بناویدس

این بناویدس دیگر آن کوین بناویدس سابق نیست، نه از بابت رنگ بلوندی که به موهایش زده بلکه به این خاطر که در پنجمین حضورش در داکار قهرمان دسته موتورسیکلت شده است. بناویدس در نخستین حضورش در رالی داکار در سال 2016 عملکرد چشمگیری داشت و با اندک فاصله ای چهارم شد. او بعدها و بخصوص در سال 2018 توانست بر سرخوردگی اش از ناکامی سال 2016 غلبه کند؛ در آن سال او فاصله چندانی با قهرمانی نداشت اما یک اشتباه مهلک مسیریابی در نزدیکی شهر زادگاهش سالتاريال  امیدهایش را بر باد داد. امسال نیز در یک سانحه بینی اش شکست و قوزک پایش آسیب دید اما این صدمات باعث شد که در در مرحله پنجم صدرنشین رده بندی سراسری شد. بناویداس که صدرنشینی اش را درست یک روز بعد از دست داد توانست بعدها و با خروج نابهنگام ناچو کورنخو بار دیگر صدرنشین شود. بله، برای قهرمانی در داکار کمی شانس هم لازم است. بناویداس که حال نخستین قهرمان آمریکای جنوبی دسته موتورسیکلت در داکار است توانست در مراحل بسیار دشوار پایانی، فشار رقبا را تاب بیاورد بالاخص اینکه سم ساندرلند تا آخرین کیلومترهای مرحله یازدهم نیز همچنان جایگاه بناویدس را تهدید می کرد و همینطور ریکی برابک که برنده مرحله دوازدهم شد و در رده بندی سراسری با 5 دقیقه اختلاف نائب قهرمان شد. از زمان سیرل نوو و ادی اوریولی در سال 1987 نخستین بار است که قهرمان و نائب قهرمان بخش موتورسیکلت هر دو از تیم هوندا هستند و این موفقیت ارزشمندی برای این برند صاحب لوگوی بالدار محسوب می شود. حال که صحبت از موفقیت ارزشمند شد، یادی هم کنیم از آروناس گلاژنینکاس اهل لیتوانی که قهرمانِ دسته  "Original by Motul"شد (دسته موتورسواری بدون دستیار، یا به قول قدیمی‌ترها، مالی موتو Malle Moto)، آن هم با یک ساعت برتری در مقایسه با قهرمان سال گذشته، ایمانوئل گیِنس.

.

دسته خودروهای سبک؛  قهرمانی «چالکو»

چالکو لوپز در دهمین داکار خود با لشگری از تازه واردین پرسرعت طرف بود از جمله ست کوینترو، برنده دو مرحله، کریس میک، همچنین برنده دو مرحله، و کریستینا گوتیرز که از 2005 به این سو نخستین زنی است که توانسته در داکار پیروز یک مرحله شود. رقبا کم نبودند اما این کهنه کار شیلیایی نیز با تجربه چندین ساله خود می دانست که چه زمانی می بایست بیشتر مایه بگذارد. لوپز در چهار مرحله در میان سه نفر برتر بود و تا آغاز مرحله ششم فوق العاده ثابت‌قدم ظاهر شد، اما در مرحله ششم دچار مشکل فنی شد و یک ساعت اتلاف وقت داشت که باعث شد در رده‌بندی سراسری با  36 دقیقه اختلاف با آرون دومزالا صدرنشین، در جایگاه دوم قرار گیرد. اما معلوم شد که لوپز از این بابت نگرانی‌ای به دل راه نداده و با پیروزی در تک‌تک سه مرحله بعدی توانست سه روز مانده به پایان رالی مجددا صدرنشین شود. از آن پس لوپز مشغول دفاع از صدرنشینی‌اش شد و با اشتباه‌ها و بدبیاری های رقبایش ست کوینترو، آرون دومزالا و آستین جونز توانست برای بار دوم قهرمانی داکار را از آن خود کند.   

 .

جدول رده بندی مسابقات رالی داکار 2021 –مرحلۀ دوازدهم

رده‌بندی موتورسیکلت

جایگاه نام تیم
1 ریکی برابک (آمریکا) MONSTER ENERGY HONDA
2 کوین بناویدس (آرژانتین) MONSTER ENERGY HONDA
3 ماتئوس واکنر (اتریش) Red Bull KTM Factory Team

 .

رده‌بندی خودرو

جایگاه نام تیم
1 کارلوس ساینز (اسپانیا)
لوکاس کروز (اسپانیا)
X-RAID MINI JCW TEAM
2 ناصر العطیه (قطر)
متئو بومل (فرانسه)
TOYOTA GAZOO RACING
3 استفان پیترهانسل (فرانسه)
ادوارد بلونژه (فرانسه)
X-RAID MINI JCW TEAM

.


رده‌بندی چهارچرخ

جایگاه نام تیم
1 رینالدو وارلا (برزیل)
مایکل ژوستو  (برزیل)
MONSTER ENERGY CAN-AM
2 مارک گوژال (لهستان)
رافال مارتون (لهستان)
ENERGYLANDIA RALLY TEAM
3 کیز کوولن (هلند)
یورگن فان در گوربرگ (هلند)
SOUTH RACING CAN-AM
 

 .

رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

تصویر بالا؛ سنز لایا موتورسوار زن (اسپانیا)، از گس گس فکتوری تیم، موتو، بایک، در دوازدهمین مرحلۀ داکار 2021 بین ینبو و جده، تاریخ 15 ژانویه 2021

1399/10/26
تصویر خبری  کویرموتور، موتورسیکلت، موتور، داکار، رالی داکار، مسابقه رالی داکار، داکار 2021