web site hit counter

چشم‌انداز

مسیر مخصوص مرحله نهم از ساحل آغاز شده، نئوم را دور زده و بار دیگر به ساحل می‌رسد. از نمای بالا، دریای نیلی و سایه‌روشن‌های قهوه‌ای‌رنگ شن‌های ساحل تمایزی چشم‌نواز دارند اما آنچه شرکت‌کنندگان رالی از روی زمین و از دریچه کلاه‌های ایمنی‌شان می‌دیدند صخره‌های میانه راه و رَد درهم و برهم خودروها و موتورسیکلت‌ها در انتهای مسیر بود. کارلوئس ساینز و ناصر العطیه اتلاف وقت داشتند اما مهارت‌های مسیریابی ناچو کورنخو در جاهایی که استراتژی بسیار مهم‌تر از تکنیک و سرعت بود به نفع‌اش تمام شد. مناظر شگفت این مسیر مخصوص 465 کیلومتری انسان را به آرامش دعوت می‌کند و برنده‌های این مرحله نیز کسانی بودند که این را از دل و جان درک کردند.   

.

رالی داکار 2021

.

عملکردها در دسته‌های مختلف رالی

برخی سوپرایزها آنقدرها هم غیرمنتظره نیستند. طی چند روز گذشته ناچو کورنخو نشان داده بود که از مهارت‌های مسیریابی قابل‌توجهی برخوردار است و توانست با آرامش راه خود را به جایگاه‌های بالاتر رده بندی سراسری باز کرده و کم‌کم فاصله زمانی خود با مقام‌های بعدی را بیشتر کند. او آنقدر خونسرد است که جایی که لازم باشد از سرعتش کم کند اما به وقتش هم خیلی سریع می‌راند! عملکرد خوب این شیلیایی، توبی پرایس را هول کرد و باعث شد که پس از یک سقوط سنگین از رالی خارج شود و در نتیجه حالا سم ساندرلند تنها نماینده رسمی باقیمانده کی‌تی‌ام (KTM) است.

.

رالی داکار 2021.

.

رالی داکار 2021.

.

در دسته خودرو، استفان پیترهانسل صدرنشین نیز همچون کورنخو مزد صبوری‌‌اش را گرفت و کوتاهترین زمان این مرحله را به نام خود ثبت کرد و مهمتر اینکه وقفه‌ای در کارش نداشت. حال آنکه خودروهای ناصر العطیه و کارلوس ساینز پنچر شده و قهرمانی برایشان دست‌نیافتنی‌تر شد. ناصرالعطیه می بایست فاصله‌اش را با رقیب فرانسوی‌اش پیترهانسل کمتر کند اما به جایش 12 دقیقه بر این فاصله افزود. 

.

.

رالی داکار 2021.

.

در رقابت‌های چهارچرخ، دوئل میان منوئل آندوخا و الکساندر ریژو ادامه دارد اما آندوخای آرژانتینی همچنان جلودار است و امروز توانست فاصله اش را با نفر دوم در رده بندی سراسری 15 ثانیه افزایش دهد. پیروزِ مسیر مخصوص این مرحله، جیووانی انریکو شیلیایی بود. یک شیلیایی دیگر، «چالِکو» لوپز، امروز در دسته خودروهای سبک بسیار خوب ظاهر شد و با پیروزی در این مرحله به صدر رده‌بندی سراسری بازگشت. 

.

.

رالی داکار 2021

.

در رقابت‌های کامیون امروز شاهد یک تحول کوچک بودیم، از این قرار که مارتین ماچیک اهل چک برنده مرحله نهم شد. البته اینکه ماچیک با اختلاف زمانی 2 دقیقه و 27 ثانیه با ماردیف، برنده این مرحله شد بر صدرنشین این دسته تاثیرگذار نبود و از آغاز رالی در جده تا کنون، دمیتری سُتنیکوف همچنان جایگاه نخست رده‌بندی را در تصاحب خود دارد.

.

.

رالی داکار 2021.

.

عملکرد درخشان امروز

امسال دهمین دوره حضور چالکو لوپز در رالی داکار است. با چنین سابقه‌ای می‌توان گفت که این شیلیایی در زمره مجرب‌ترین شرکت‌کنندگان دسته خودروهای سبک است. لوپز که در هر یک از مراحل ماراتونی رالی برنده بوده است انگیزه مضاعفی برای نبرد بر سر قهرمانی دارد. ناگفته نماند که مشکل فنی‌ای که در مرحله ششم برای خودرو او پیش آمد و معطلی یک‌ساعته ناشی از آن می‌رفت که او را به کلی از کسب قهرمانی ناامید کند. با این حال، این راننده کن-ام تمام تلاش خود را کرد تا در سه مرحله پیاپی پیروز شود و امروز، بدبیاری فنی سِت کوینترو و عملکرد کمتر از حد انتظار آستین جونز باعث شد که لوپز بار دیگر در صدر رده‌بندی سراسری جای گیرد، با بیش از 12 دقیقه اختلاف با نزدیک‌ترین رقیبش جونز. حال که فقط سه روز تا پایان رالی باقی مانده است «چالکو» مطمئنا بخت زیادی برای قهرمانی دارد ... اگر که با همین فرمان پیش رود.

.

.

رالی داکار 2021.

.

ضربه‌ای خردکننده

یکی از بهترین‌های دسته موتورسیکلت، ناچار از ترک رالی شد. توبی پرایس که امسال دو پیروزی مرحله ای در چنته داشته به نظر مهیا قهرمانی می‌آمد.  این راکب استرالیایی که در آغاز مرحله نهم در جایگاه دوم رده‌بندی سراسری جای داشت بخش نخست مسیر مخصوص امروز را با سرعتی برق‌آسا پشت سر گذاشت. پرایس که در کیلومتر 121 مرحله با نفر اول 24 دقیقه فاصله داشت در کیلومتر 151 دچار سانحه شد. هم‌تیمی‌اش سم ساندرلند و دارنده عنوان قهرمانی از تیم هوندا، ریکی برابک، به کمک او که در انتظار رسیدن تیم پزشکی بود آمدند. نهایتا پرایس را با بالگرد به بیمارستانی در تبوک رساندند و آنجا معلوم شد که استخوان ترقُوه‌اش ترک برداشته است. به این ترتیب،  این دارنده دو عنوان قهرمانی داکار به اجبار از رالی امسال کناره گرفت. چنین اتفاقی در شش دوره پیشین حضور پرایس در داکار فقط یک بار برای او رخ داده بود و بجز این دو کناره‌گیری اجباری، پرایس همواره یکی از سه نفر برتر رالی بوده است.

.

.

رالی داکار 2021.

.

رالی داکار 2021

.

.

جدول رده بندی مسابقات رالی داکار 2021 –مرحلۀ نهم

رده‌بندی موتورسیکلت

جایگاه نام تیم
1 کوین بن‌دیویس (آرژانتین) MONSTER ENERGY HONDA
2 ریکی بربک (آمریکا) MONSTER ENERGY HONDA
3 خوزه ایگناسیو فلوریمو (شیلی) MONSTER ENERGY HONDA

رده‌بندی خودرو

جایگاه نام تیم
1 استفان پیترهانسل (فرانسه)
ادوارد بلونژه (فرانسه)
X-RAID MINI JCW TEAM
2 ناصر العطیه (قطر)
متئو بومل (فرانسه)
TOYOTA GAZOO RACING
3 ژنیل د ویلیه (آفریقای جنوبی)
الکس براوو (اسپانیا)
TOYOTA GAZOO RACING

رده‌بندی چهارچرخ

جایگاه نام تیم
1 فرانسیسکو لوپز کونترادو (شیلی)
خوان پابلو ویناگره (شیلی)
SOUTH RACING CAN-AM
2 خلیفه الا عطیه (قطر)
پائولو چیچی (ایتالیا)
SOUTH RACING CAN-AM
3مارک گوژال (لهستان)
رافال مارتون (لهستان)
ENERGYLANDIA RALLY TEAM

1399/10/24
تصویر خبری  کویرموتور، موتورسیکلت، موتور، داکار، رالی داکار، مسابقه رالی داکار، داکار 2021