web site hit counter

چشمانداز

ابَرشهر آینده، نئوم، هنوز رنگ واقعیت به خود نگرفته است، اما خود ناحیه نئوم پدیده های زمین‌شناختی چشمگیر و جالب توجهی دارد، منظورمان همه آن دره ها و صخره ها و کوه‌های قهوه‌ای رنگی است که موتورسوارها و راننده هایی که عازم نئوم بودند، بی آنکه مجالی برای لذت بردن از تماشایشان داشته باشند مسیر خود را به دشواری از میانشان می‌یافتند. در آغازِ مسیر مخصوص، زمین‌های سنگلاخ با چرخ‌های موتورسیکلت‌ها نامهربانی کردند و توبی پرایس و سم سندرلند را حسابی به دردسر انداختند. در دسته خودرو نیز بخت با سباستیان لُب یار نبود و آخرین تایری که داشت پنچر شد. بله، این مناظر شگفت، فداکاری‌های سنگین می طلبند!

.

وضعیت دسته موتورسیکلت و خودروهای سبک

درست مثل یک قهرمان! «ناچو» کورنخو دیروز صدرنشین رده بندی سراسری شد، آن هم با اختلافی فقط در حد چند ثانیه؛ و این به لطف مقام دومیاش در مرحله منتهی به سکاکه (مرحله هفتم) تحقق یافت. این موتورسوار شیلیایی که خیلی زود از هم‌تیمی خود ریکی برابِک پیشی گرفت توانست این مرحله را در کوتاهترین زمان به پایان برده و فاصله اش را با توبی پرایس به 1 دقیقه و 5 ثانیه برساند. مهمتر اینکه به نظر نمیآید که این راکب جوان از بابت صدرنشینی‌‌اش در چهار روز پایانی رالی تشویشی در دل داشته باشد.

آرون دومزالا در دسته خودروهای سبک صدرنشینیاش را به خاطر یک مشکل فنی از دست داد. آستین جونز هم از فرصتی که بدبیاری این راننده لهستانی برایش فراهم کرد استفاده برد و در صدر رده‌بندی سراسری خودروهای سبک جای گرفت. ست کوینترو با 9 دقیقه و 22 ثانیه اختلاف در مقام دوم جای گرفته و در مقام سوم و با 19 دقیقه و 42 ثانیه اختلاف، «چالِکو» لوپز ایستاده است، برنده مرحله چهارم رالی امسال و مصمم برای جبران این فاصله زمانی.

.

یک ضربه خردکننده

سال‌های حضور آرون دومزالا در داکار چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند. این راننده لهستانی، با کمک دستیارش ماچِی مارتون، تا پیش از مرحله هشتم ثابت‌قدم به پیش می‌رفت و از هفت مرحله قبلی در پنج مرحله جزو پنج نفر اول بود. او سال پیش نیز عملکرد مشابهی داشت و البته خیلی زود مجبور شد با امیدهایش برای قهرمانی سراسری خداحافظی کند چرا که در روز دوم رالی پارسال و درست پس از پیروزی‌اش در مرحله افتتاحی، به مشکل خورد و چهار ساعت عقب افتاد. دومزالا و مارتون امسال نیز با خودرو کن-ام خود در یک مرحله اول شدند و در رده‌بندی سراسری هم جلودار بودند اما باز هم بخت با آنها یار نبود و دچار مشکل فنی شدند. دومزالا نیم ساعت عقب افتاد و صدرنشینی‌‌اش در رده‌بندی سراسری را از دست داد. حال که فقط چهار روز تا پایان رالی در جده باقی مانده  اگر هنوز امیدی به قهرمانی دارد به هیچ وجه نباید اشتباهی مرتکب شده یا بد بیاورد.

.

عدد روز: 40

در سال 2007 که ناصر العطیه به دستیاری آلن گِهِنیک و با خودروی BMW تیم X-Raid نخستین پیروزی مرحله‌ایش را در نِما کسب کرد خیلی ها او را از بخت های آتی قهرمانی دانستند. از آن زمان تاکنون هیچ سالی در داکار نبوده است که این راننده قطری نتوانسته باشد حداقل در یک مرحله اول شود. هیچ راننده دیگری نتوانسته است طی 14 سال پیاپی چنین عملکردی از خود نشان دهد.

.

جدول رده بندی مسابقات رالی داکار 2021 –مرحلۀ هشتم

رده‌بندی موتورسیکلت

جایگاه نام تیم
1 خوزه ایگناسیو فلوریمو (شیلی) MONSTER ENERGY HONDA
2 توبی پرایس (استرالیا) RED BULL KTM FACTORY TEAM
3 ریکی بربک (آمریکا) MONSTER ENERGY HONDA

.

رده‌بندی خودرو

جایگاه نام تیم
1 ناصر العطیه (قطر)
متئو بومل (فرانسه)
TOYOTA GAZOO RACING
2 کارلوس ساینز (اسپانیا)
لوکاس کروز (اسپانیا)
X-RAID MINI JCW TEAM
3 استفان پیترهانسل (فرانسه)
ادوارد بلونژه (فرانسه)
X-RAID MINI JCW TEAM

.

رده‌بندی چهارچرخ

جایگاه نام تیم
1 فرانسیسکو لوپز کونترادو (شیلی)
خوان پابلو ویناگره (شیلی)
SOUTH RACING CAN-AM
2 سرژی کرایکن (روسیه)
آنتون ولاژوک (روسیه)
SNAG RACING TEAM
3 رینالدو وارلا (برزیل)
مایکل ژوستو (برزیل)
MONSTER ENERGY CAN-AM

.

رالی داکار 2021.

.


رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

1399/10/23
تصویر خبری  کویرموتور، موتورسیکلت، موتور، داکار، رالی داکار، مسابقه رالی داکار، داکار 2021