web site hit counter

درگذشت آفریقایی

هیوبر اُریول سه بار قهرمان رالی داکار شد: دو بار با موتورسیکلت در سال‌های 1981 و 1983 و بار دیگر پشت فرمان خودرو در سال 1992. او همچنین نزدیک به یک دهه به عنوان مدیر مسابقه با داکار همکاری داشت. اُریول الهام‌بخش و الگوی چند نسل از راکبین و رانندگان و بخشی جدایی‌ناپذیر از کل تاریخ داکار بود.

برگزارکنندگان داکار در اثنای مرحله 7 از مرگ غم‌انگیز هیوبر اُریول با خبر شدند، هرچند که پیش از آن هم خبرهای خوبی از وضعیت سلامت وی به گوش نمی‌رسید. این موتورسوار و راننده سابق گرفتار بیماری‌ای شده بود که توش و توانش را از او گرفته بود و با این حال مانع از آن نشد که سال گذشته به حائل آمده و به مناسبت برگزاری نخستین دوره داکار در عربستان، برای آخرین بار با برگزارکنندگان رالی‌ای که خود در ایجاد و پا گرفتنش سهم داشت دیدار کند. سال‌ها پیش، زمانی که این رالی هنوز در سال‌های اولیه خود بود و در آفریقا برگزار می‌شد، اُریول با قهرمانی در بخش موتورسیکلت در سال‌های 1981 و 1983 به یکی از چهره‌های معروف و مثال‌زدنی آن بدل شده بود. این موتورسوار اهل آدیس آبابا خیلی زود به «آفریقایی» مشهور شد اما شهرت افسانه‌ایش را بالاخص مدیون دوئل‌هایش با سیریل نِوو است (بخصوص در سال 1987 که در مرحله یکی مانده به آخر، در سانحه‌ای قوزک هر دو پایش شکست و مسابقه را باخت). پس از جابجایی از دسته موتورسیکلت به دسته خودرو و قهرمانی‌اش در سال 1992، آریول نخستین شرکت‌کننده‌ای شد که توانست در دو دسته متفاوت قهرمان شود؛ فیلیپ مونه به عنوان مسیریاب، رفیق و یار او در کسب این پیروزی بود. آخرین حضور او در داکار به عنوان شرکت‌کننده به سال 1994 برمی‌گردد که در آن سال دوم شد اما پس از آن از سکان‌داران خودِ رالی شد و تا سال 2003 به برگزاری آن کمک می‌کرد.  

ما برگزارکنندگان داکار، بهت‌زده و مغموم از این خبر تلخ،  درگذشت اُریول، مردی که چراغ راهنمای رالی داکار در طول تاریخ آن بود را صمیمانه به دوستان و خانواده وی و بخصوص به دخترانش جولی، جنا و لزلی تسلیت می‌گوییم.

.

رالی داکار 2021..

.

نگاهی به نتایج مرحله هفتم

شاید پیروزی در مرحله هفتم را باید موهبتی زهرآلود برای ریکی برابک بدانیم؛ زهرآلود، چرا که خود او پیش از این گفته بود که هر موتورسواری که در مراحل آغازین رالی جلودار بوده است نهایتا زمینگیر شده است، از جمله توبی پرایس و هم‌تیمی خودِ ریکی برابک، خوان بارِدا. برابک آمریکایی، این مرحله را سریعتر از همه به پایان رساند و نفر اول این مرحله شد، اما پیروز بزرگ این مرحله، ایگناتسیو کورنخو است که حال با فاصله اندکی از توبی پرایس در مقام نخست رده‌بندی سراسری قرار گرفته است و به لحاظ شم بسیار قوی‌اش در مسیریابی، بر برابک نیز برتری دارد.

در دسته چهارچرخ، نیکولاس کاویلیازو به خاطر یک مشکل فنی از دور مسابقات خارج شد و حال منوئل آندوخا با بیش از 20 دقیقه فاصله از رقبایش الکساندر ژیرو و جیووانی انریکو، صدرنشین رده‌بندی سراسری است. یزید الراجحی در دسته خودرو موفق شد تا در سریع‌ترین زمان به سکاکه برسد. در این بین، دو صدرنشین رده‌بندی سراسری بخش خودرو، یعنی استفان پیترهانسل و ناصر‌العطیه در بخش دوم این مرحله چندان به خودروهایشان فشار نیاورند و همین باعث شد تا الراجحی اهل عربستان که در اینجای مسیر، دوم بود و از رقیبش 6 دقیقه فاصله داشت پیروزِ مرحله هفتم از کار در آید.

در دسته خودروهای سبک، «چالکو» لوپز سومین پیروزی مرحله‌ایش را کسب کرده و به مقام چهارم در رده‌بندی سراسری رسید اما هنوز 25 دقیقه با پُل آرون دومزلا فاصله دارد.

در دسته کامیون، دمیتری سُتنیکوف، یک پیروزی چهارم به این سال پربار خود افزود و در رده‌بندی سراسری، فاصله‌اش را با هم‌تیمی‌اش آنتون شیبالوف به بیش از 45 دقیقه رساند.    

 .

عملکرد درخشان روز

موفقیت یزید الراجحی در مرحله هفتم داکار محصول شش سال کار او بود ... و چه موفقیتی بهتر از اول شدن؟ پیش از آن، آخرین بار در مسابقات بندر ایگیگه شیلی در سال 2015 بود که این راننده تویوتا توانست به پیروزی‌ دست یابد. الراجحی که کمی پیش از رسیدن به نیمه‌راه، نفر دوم پس از استفان پیترهانسل بود، صبورانه منتظر ماند تا رخنه‌ای در زره پیترهانسل فرانسوی بیاید، که یافت، و در 100 کیلومتر پایانی مسیر از آن به بهترین نحو بهره برد. یزید الراجحی به خاطر بروز مشکلی در جعبه‌دنده در هفته نخست رالی به ناچار از رویای قهرمانی دست شست اما حال فرصت دارد که بر پیروزی‌های مرحله‌ای تمرکز کند.

 .

جدول رده بندی مسابقات رالی داکار 2021 –مرحلۀ هفتم

رده‌بندی موتورسیکلت

جایگاه نام تیم
1 ریکی برابک (آمریکا) MONSTER ENERGY HONDA
2 خوزه ایگناسیو فلوریمو (شیلی) MONSTER ENERGY HONDA
3 اسکایلر هاوز (آمریکا) KTM FACTORY TEAM

رده‌بندی خودرو

جایگاه نام تیم
1 یزید الراجی (عربستان)
درک (آلمان)
OVERDRIVE TOYOTA
2 استفان پیترهانسل (فرانسه)
ادوارد بلونژه (فرانسه)
X-RAID MINI JCW TEAM
3 کارلوس ساینز (اسپانیا)
لوکاس کروز (اسپانیا)
X-RAID MINI JCW TEAM

.

رده‌بندی چهارچرخ

جایگاه نام تیم
1 فرانسیسکو لوپز کونترادو (شیلی)
خوان پابلو ویناگره (شیلی)
SOUTH RACING CAN-AM
2 صلاح السیف (عربستان)
اوریول ویدال مونتیانو (اسپانیا)
FN SPEED - BLACK HORSE TEAM
3 رینالدو وارلا (برزیل)
مایکل ژوستو (برزیل)
MONSTER ENERGY CAN-AM

 .

رالی داکار 2021

.

رالی داکار 2021

.

 رالی داکار 2021

روسات آدری موتورسوار (فرانسه) یکی از زنان شرکت‌کننده از تیم KTM بین هائیل و ساکاک در مرحله هفتم داکار 2021. عکس ازچارلی لوپز

1399/10/21
تصویر خبری  کویرموتور، موتورسیکلت، موتور، داکار، رالی داکار، مسابقه رالی داکار، داکار 2021